Tap Tap to Zoom
Product Info for Hilight Tactical Weaver Grip and 1000 Lumens Weapon Light
The Hilight Tactical Weaver Grip and 1000 Lumens Weapon Light is here at Opticsforyou.com and as usual we offer unbelievable prices Up to 27% Off!![]()
Purchase your new Hilight Tactical Weaver Grip and 1000 Lumens Weapon Light from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
HiLight's tactical grips are equipped with a CREE XML2 LED delivering 1000lm steady/strobe outputs (low 150lm, mid 350lm, high 1000lm, strobe 1000lm). This versatile combo mounts on Weaver or Picatinny rails. Powered by 2x CR123a batteries (included) or a single1x 18650 battery (not inlcuded); single laser model also requires an additional CR2 battery (included).
Specifications for Hilight Tactical Weaver Grip and 1000 Lumens Weapon Light:
| Manufacturer: | Hilight |
| Light Output: | 1000 lumens |
| Battery Type: | Lithium Metal, CR123A |
| Material: | Aluminum |
| Length: | 3 in |
| Width: | 2 in |
| Height: | 5.5 in |
| Mount: | Weaver |
| Water Resistant Mark: | 2 m |
| Water Resistance Level: | IPX-7 |
Package Contents:
- Hilight Tactical Weaver Grip and 1000 Lumens Weapon Light
- 2x CR123a batteries
- Mounting hardware
- Laser adjustment wrench