Tap Tap to Zoom
- # of Mag Pouch Compartments:
- 2
- # of Mags Held in Each Compartment:
- 1
- Color:
- LE Blue
- Fastener/Closure Type:
- Open Top
- Accessory Attachment System:
- MOLLE
- Belt Width:
- 2 in
- Fabric/Material:
- Proprietary Polymer
- Hand:
- Ambidextrous
- Gun Model:
- Universal
- Gun Make:
- Universal
- Length:
- 3 in, 7.62 cm
Code: 295-RMP-PDDUM-16DD00LE
MPN: 16DD00LE
UPC: 849954034354
Product Info for High Speed Gear Polymer Double Decker Taco U-Mount Rifle/Pistol Pouches
The High Speed Gear Polymer Double Decker Taco U-Mount Rifle/Pistol Pouches is here at Opticsforyou.com and as usual we offer fantastic discounts !![]()
Purchase your new High Speed Gear Polymer Double Decker Taco U-Mount Rifle/Pistol Pouches from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Our line of polymer TACOs function much the same as their nylon counterparts. The polymer body and brackets are waterproof. This pouch retains a wide variety of rifle and pistol magazines. The pouch has grommets for drainage. Mounts to both MOLLE and belts up to 2''.
Specifications for High Speed Gear Polymer Double Decker Taco U-Mount Rifle/Pistol Pouches:
| Manufacturer: | High Speed Gear |
| # of Mag Pouch Compartments: | 2 |
| # of Mags Held in Each Compartment: | 1 |
| Color: | LE Blue |
| Height: | 4.5 in |
| Width: | 2.75 in |
| Fastener/Closure Type: | Open Top |
| Accessory Attachment System: | MOLLE |
| Belt Width: | 2 in |
| Fabric/Material: | Proprietary Polymer |
| Hand: | Ambidextrous |
| Gun Model: | Universal |
| Gun Make: | Universal |
| Length: | 7.62 cm, 3 in |
| Country of Origin: | USA |
| Attachment Type: | Clip |
Features of High Speed Gear Polymer Double Decker Taco U-Mount Rifle/Pistol Pouches
- Covered by HSGI's Lifetime Warranty.
Package Contents:
- High Speed Gear Polymer Double Decker Taco U-Mount Rifle/Pistol Pouches
- Universal Clips