Tap Tap to Zoom
Buy Together and Save
Product Info for High Speed Gear HSGI Duty Double Pistol Taco U-Mount Pouch
The High Speed Gear HSGI Duty Double Pistol Taco U-Mount Pouch is here at Opticsforyou.com and as usual we offer unbelievable prices and discounts !![]()
Purchase your new High Speed Gear HSGI Duty Double Pistol Taco U-Mount Pouch from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Our Duty line of TACOsfunctions the same as the originals, but feature sleeker fronts and hidden bungee, which is woven internally. This pouch will hold most pistol-caliber magazines, small flashlights, pocket knives, multitools and more.
Specifications for High Speed Gear HSGI Duty Double Pistol Taco U-Mount Pouch:
| Manufacturer: | High Speed Gear |
| Fabric/Material: | Heavy-Duty Nylon Laminate |
| Pouch Compartments: | 2 |
| # of Mag Pouch Compartments: | 2 |
| # of Mags Held in Each Compartment: | 1 |
| Hand: | Ambidextrous |
| Gun Make: | Universal |
| Gun Model: | Universal |
| Size: | Double |
| Caliber: | Universal |
| Belt Width: | 2 in |
| Accessory Attachment System: | Clip, MOLLE |
| Belt Loop/Snap Width: | 2 in |
| Height: | 4.25 in |
| Width: | 1.25 in |
| Fastener/Closure Type: | Open Top |
| Condition: | New |
| Country of Origin: | USA |
| Length: | 4.25 in |
Features of High Speed Gear HSGI Duty Double Pistol Taco U-Mount Pouch
- Covered by HSGI's Lifetime Warranty.
Package Contents:
- High Speed Gear HSGI Duty Double Pistol TACO U-Mount Pouch
- Universal Clips