Tap Tap to Zoom
Buy Together and Save
Product Info for High Speed Gear HSGI Duty Double Taco Handcuff Case
The High Speed Gear HSGI Duty Double Taco Handcuff Case is here at Opticsforyou.com and as usual we offer unbelievable prices and discounts !![]()
Purchase your new High Speed Gear HSGI Duty Double Taco Handcuff Case from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Our Duty line of TACOs functions the same as the originals, but feature sleeker fronts and hidden bungee, which is woven internally. This pouch will hold most handcuffs, field compasses, tins and more.
Specifications for High Speed Gear HSGI Duty Double Taco Handcuff Case:
| Manufacturer: | High Speed Gear |
| Belt Width: | 2 in |
| Size: | Double |
| Single/Double Cuff: | Double Cuff |
| Belt Loop/Snap Width: | 2 in |
| Width: | 2.5 in |
| Accessory Attachment System: | MOLLE |
| Height: | 3.5 in |
| Fastener/Closure Type: | Shock Cord |
| Hand: | Ambidextrous |
| Handcuff Type: | Multi |
| Condition: | New |
| Fabric/Material: | Heavy-Duty Nylon Laminate |
| Country of Origin: | USA |
| Length: | 3.5 in |
Features of High Speed Gear HSGI Duty Double Taco Handcuff Case
- Covered by HSGI's Lifetime Warranty.
Package Contents:
- High Speed Gear HSGI Duty Double Taco Handcuff Case
- Universal Clips