Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Accessory Attachment System:
- Belt Clip, Hook, MOLLE, PALS
- Belt Width:
- 2 in
- Fabric/Material:
- Polymer
- Finish:
- Black
- Gun Model:
- AR-10, AR-15, M4
- Gun Make:
- AR Platform, Kalashnikov
Code: 295-RMP-16DD01BK-16DD01BK
MPN: 16DD01BK
UPC: 849954038383
Product Info for High Speed Gear TACO Double Decker
The High Speed Gear TACO Double Decker is here at Opticsforyou.com and as usual we offer fantastic deals !![]()
Purchase your new High Speed Gear TACO Double Decker from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
This line of polymer TACOs functions much the same as their nylon counterparts. The body and brackets are made with a durable and flexible, proprietary polymer and are laced together with a bungee cord. As with the originals, these pouches grip and retain a wide variety of magazine styles and calibers. It mounts to both MOLLE and belts up to 2in with High Speed Gear's universal HSGI Clips, has a pop lock configuration that orients excess bungee down and out of the way, and features grommets for drainage.
Specifications for High Speed Gear TACO Double Decker:
| Manufacturer: | High Speed Gear |
| Color: | Black |
| Accessory Attachment System: | Hook, Belt Clip, PALS, MOLLE |
| Belt Width: | 2 in |
| Fabric/Material: | Polymer |
| Finish: | Black |
| Gun Model: | AR-10, M4, AR-15 |
| Gun Make: | AR Platform, Kalashnikov |
| Dimensions: | 3 x 4.75 x 2.75 in |
| Country of Origin: | USA |
| Weight: | 4.2 oz |
Features of High Speed Gear TACO Double Decker
- Made of waterproof, non-absorbent polymer
- Rifle pouch fits a range of magazines including M4/AR15, AR10 and AK style
- Pistol pouch fits a range of pistol magazines including most single and double-stack, as well as items such as flashlights and multitools
- Shock cord lacing provides adjustable retention
- Mounts to MOLLE or belts up to 2in wide with HSGI Universal Clips
- Flared opening for easy reinsertion of magazines
- Attachment points on front and back allow attachment of other Poly TACOs
- Universal mounting hole configuration works with most mounting hardware
Package Contents:
- High Speed Gear TACO Double Decker