Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Length:
- 6 in
- Height:
- 6 in
- Threat Level:
- Level IIIA
- Thickness:
- 0.275 in
- Plate Dimension:
- 6x6
Code: 39D-BP-LVLIIIA-HG-AFCT3A-525-6X6-CMBD
MPN: HG-AFCT3A-525-6X6-CMBD
Product Info for High Ground Gear AFCT3A Level IIIA Accessory Inserts
The High Ground Gear AFCT3A Level IIIA Accessory Inserts is here at Opticsforyou.com and as usual we offer competitive prices 58% Off!![]()
Purchase your new High Ground Gear AFCT3A Level IIIA Accessory Inserts from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
SPECIFICATIONS:
Threat: Level IIIA
Test Standard (NIJ Certified)-NIJ 0101.06
Areal Density (lbs./ft2)-1.17
Thickness (inches)-0.275
New V50-.357 Cal FMJ FN 125gr (ft/s)-1735
Conditioned V50-.357 Cal FMJ FN 125gr (ft/s)-1665
New V50-.44 MAGSJHP 240gr (ft/s)-1650
Conditioned V50-.44 MAGSJHP 240gr (ft/s)-1622
Specifications for High Ground Gear AFCT3A Level IIIA Accessory Inserts:
| Manufacturer: | High Ground Gear |
| Color: | Black |
| Length: | 6 in |
| Height: | 6 in |
| Threat Level: | Level IIIA |
| Thickness: | 0.275 in |
| Plate Dimension: | 6x6 |
| Last Chance: | Yes |
Features of High Ground Gear AFCT3A Level IIIA Accessory Inserts:
- SPECIAL THREAT TESTING:
- SPEER .357 MAG, 125gr TMJ FN
- SPEER .44 MAG, 240gr, SJHP
- Winchester Ranger 9mm, 127gr, +P+ T-Series
- SPEER .357 SIG, 125gr, GDHP
- 7.62x25mm, 86gr, Tokarev SJRN
- FN 5.7 x 28mm, 40gr
- 2gr, 4gr, 16gr, 64gr 17gr FSP
- MILSTD-662F Certified
- Test Standard (NIJ Certified)-NIJ 0101.06
- Areal Density (lbs./ft2)-1.17
- New V50-.357 Cal FMJ FN 125gr (ft/s)-1735
- Conditioned V50-.357 Cal FMJ FN 125gr (ft/s)-1665
- New V50-.44 MAGSJHP 240gr (ft/s)-1650
- Conditioned V50-.44 MAGSJHP 240gr (ft/s)-1622
Package Contents:
- High Ground Gear AFCT3A Level IIIA Accessory Inserts