Tap Tap to Zoom
- Reticle:
- Fine Crosswire
- Tube Diameter:
- 0.75 in
- Reticle Focal Plane:
- Second Focal Plane (SFP)
- Finish:
- Matte
- Color:
- Black/Brass
- Weight:
- 30 oz
- Parallax:
- 10 yds to infinity
Code: LW-RS-HLO1T-M634322P
MPN: M634322P
UPC: 810194022036
Product Info for Hi-Lux Optics Malcolm Gen2 6x17mm Long Rifle Telescope, 3/4in Tube, Second Focal Plane
The Hi-Lux Optics Malcolm Gen2 6x17mm Long Rifle Telescope, 3/4in Tube, Second Focal Plane is here at Opticsforyou.com and as usual we offer fantastic deals $20.00 Off!![]()
Purchase your new Hi-Lux Optics Malcolm Gen2 6x17mm Long Rifle Telescope, 3/4in Tube, Second Focal Plane from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
The second generation Malcolm 6x Long Rifle Telescope is the perfect blend of period correct aesthetics and modern performance. This scope now includes the no-drilling Sliding Dovetail Mount as part of the standard kit, allowing for easy installation onto most single shot long barreled rifles. If your rifles barrel has both front and rear sight dovetails, you should be able to mount this scope without any drilling or tapping.
In addition to the Sliding Dovetail Mounts, the Malcolm 6x Long Rifle Telescope (Gen II) features parallax adjustment from 10 yards to infinity, ensuring the target is in sharp focus regardless of the distance.
The Malcolm Long Rifle Telescope (Gen II) comes equipped with a 6x magnification eyepiece, Sliding Dovetail Mounts, and a 5in extended sunshade, providing you with everything you need for optimal performance. The standard 5in sunshade will match the Malcolm 6x Gen 2 long scope with a 30in barrel (measured from the breech). 3in, 7in and 9in sunshades are available and sold separately.
For those seeking even greater magnification, an optional 10x booster eyepiece is available and sold separately.
Specifications for Hi-Lux Optics Malcolm Gen2 6x17mm Long Rifle Telescope, 3/4in Tube, Second Focal Plane:
| Manufacturer: | Hi-Lux Optics |
| Objective Lens Diameter: | 17 mm |
| Magnification: | 6 x |
| Reticle: | Fine Crosswire |
| Tube Diameter: | 0.75 in |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Finish: | Matte |
| Field of View, Linear: | 10 ft at 100 yds |
| Eye Relief: | 4 in |
| Color: | Black/Brass |
| Weight: | 30 oz |
| Length: | 35 in |
| Parallax: | 10 yds to infinity |
| Gun Type: | Rifle |
Features of Hi-Lux Optics Malcolm Gen2 6x17mm Long Rifle Telescope, 3/4in Tube, Second Focal Plane
- 35" Long
- Adjustable Parallax Objective from 10 yards to infinity
- Sliding Mounts with Fine Elevation Adjustment
- Blued Finish
- Brass Objective Lens Housing
- Brass Eyepiece
Package Contents:
- Hi-Lux Optics Malcolm Gen2 6x17mm Long Rifle Telescope, 3/4in Tube, Second Focal Plane
- Rear Mounting Bracket
- Front Ring
- Sliding Lock Ring
- Front and Rear Dovetail Bases
- 5in Extended Sunshade
- Threaded Lens Covers