Tap Tap to Zoom
- Reticle:
- Fine Cross
- Tube Diameter:
- 0.75 in
- Reticle Focal Plane:
- Second Focal Plane (SFP)
- Illumination Color:
- None
- Finish:
- Matte
- Color:
- Black
- Weight:
- 25.4 oz
- Adjustment Click Value:
- 0.25 MOA
- Adjustment Type:
- MOA
- Parallax:
- 4.6 m to Infinity
- Illumination Type:
- Non-Illuminated
- Condition:
- New
Code: LW-RS-MLV-M8VSC
MPN: M8VSC
UPC: 810194021572
Product Info for Hi-Lux Optics Malcolm Gen II 8x31mm Rifle Scope, Vintage Sniper Legal, 3/4in Tube
The Hi-Lux Optics Malcolm Gen II 8x31mm Rifle Scope, Vintage Sniper Legal, 3/4in Tube is here at Opticsforyou.com and as usual we offer fantastic deals $50.00 Off!![]()
Purchase your new Hi-Lux Optics Malcolm Gen II 8x31mm Rifle Scope, Vintage Sniper Legal, 3/4in Tube from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
The Malcolm 8X Vintage Sniper Competition (VSC) rifle scope is the embodiment of years of constructive feedback and improvements to the Malcolm 8X. The Malcolm 8X VSC rifle scope is purpose built for vintage sniper matches on the 1903A1 Springfield.
Most notably, this scope features the Unertl style competition micrometer adjustments. These adjustment turrets allow for zero backlash in between clicks and dial precise 1/4 MOA adjustments when the mounts are spaced 7.250" from center to center. The turrets can also be reindexed to "zero" after initial zeroing.
All threads on the rifle tube and objective are significantly improved from the previous generation. The threads turn easily and feel super smooth.
The pope rib on the body has been laser spot welded on to the scope tube for straightness and strength.
All screws in the scope and mounts are hardened for optimal durability.
Specifications for Hi-Lux Optics Malcolm Gen II 8x31mm Rifle Scope, Vintage Sniper Legal, 3/4in Tube:
| Manufacturer: | Hi-Lux Optics |
| Objective Lens Diameter: | 31 mm |
| Magnification: | 8 x |
| Reticle: | Fine Cross |
| Tube Diameter: | 0.75 in |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Exit Pupil: | 4.2 mm |
| Illumination Color: | None |
| Finish: | Matte |
| Field of View, Linear: | 11 ft at 100 yds |
| Eye Relief: | 3.25 in |
| Color: | Black |
| Weight: | 25.4 oz |
| Adjustment Click Value: | 0.25 MOA |
| Length: | 23 in |
| Adjustment Type: | MOA |
| Parallax: | 4.6 m to Infinity |
| Illumination Type: | Non-Illuminated |
| Width: | 3.5 in |
| Height: | 3.3 in |
| Optical Coating: | DiamondTuff14 |
| Magnification Type: | Fixed |
| Condition: | New |
Features of Hi-Lux Optics Malcolm Gen II 8x31mm Rifle Scope, Vintage Sniper Legal, 3/4in Tube
- Hand Adjustable 1/4 MOA Rear Micrometer Mount (Unertl Style)
- Adjustable Objective Parallax
- Legal for Vintage Sniper if Spring Uninstalled
Package Contents:
- Hi-Lux Optics Malcolm Gen II 8x31mm Rifle Scope, Vintage Sniper Legal, 3/4in Tube
- 1903A1 Bases
- Rear Unertl Style Micrometer Mount
- Front Ring