Tap Tap to Zoom
- Blade Length:
- 3.5 in
- Overall Length:
- 7.5 in
- Handle Color:
- Red ABS
- Color:
- Red
Code: 163-KN4-HRI053R-HRI-053R
MPN: HRI-053R
UPC: 026615222811
Product Info for Hen & Rooster Paring Red 3.50 in Stainless Steel Kitchen Knife
The Hen & Rooster Paring Red 3.50 in Stainless Steel Kitchen Knife is here at Opticsforyou.com and as usual we offer fantastic deals !![]()
Purchase your new Hen & Rooster Paring Red 3.50 in Stainless Steel Kitchen Knife from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
7.5" (19.05cm) overall. 3.5" (8.89cm) satin finish 4116 stainless blade. Red ABS handle. Hang packaged.
Specifications for Hen & Rooster Paring Red 3.50 in Stainless Steel Kitchen Knife:
| Manufacturer: | Hen & Rooster |
| Blade Length: | 3.5 in |
| Overall Length: | 7.5 in |
| Blade Material: | Stainless Steel |
| Handle Color: | Red ABS |
| Weight: | 0.08 lb |
| Color: | Red |
| Length: | 19.05 cm |
Package Contents:
- Hen & Rooster Paring Knife Red