Tap Tap to Zoom
- Blade Length:
- 3.5 in
- Overall Length:
- 7.5 in
- Handle Color:
- Green ABS
- Color:
- Green
Code: 163-KN4-HRI053G-HRI-053G
MPN: HRI-053G
UPC: 026615222828
Product Info for Hen & Rooster Paring 3.50 in Stainless Steel Kitchen Knife
The Hen & Rooster Paring 3.50 in Stainless Steel Kitchen Knife is here at Opticsforyou.com and as usual we offer competitive prices !![]()
Purchase your new Hen & Rooster Paring 3.50 in Stainless Steel Kitchen Knife from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
7.5" (19.05cm) overall. 3.5" (8.89cm) satin finish 4116 stainless blade. Green ABS handle. Hang packaged.
Specifications for Hen & Rooster Paring 3.50 in Stainless Steel Kitchen Knife:
| Manufacturer: | Hen & Rooster |
| Blade Length: | 3.5 in |
| Overall Length: | 7.5 in |
| Blade Material: | Stainless Steel |
| Handle Color: | Green ABS |
| Weight: | 0.08 lb |
| Color: | Green |
| Length: | 19.05 cm |
Package Contents:
- Hen & Rooster Paring Knife Green