Tap Tap to Zoom
Product Info for Hen & Rooster Razor Bone 4.25 in Stainless Steel Folding Knife
The Hen & Rooster Razor Bone 4.25 in Stainless Steel Folding Knife is here at Opticsforyou.com and as usual we offer fantastic deals !![]()
Purchase your new Hen & Rooster Razor Bone 4.25 in Stainless Steel Folding Knife from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
6" (15.24cm) closed. 4.25" (10.8cm) satin finish stainless razor blade. Green pick bone handle. Nickel silver bolster(s). Extended tang. Blade etching. Boxed.
Specifications for Hen & Rooster Razor Bone 4.25 in Stainless Steel Folding Knife:
| Manufacturer: | Hen & Rooster |
| Blade Length: | 4.25 in |
| Closed Length: | 6 in |
| Blade Material: | Stainless Steel |
| Serrated: | Plain |
| Knife Application: | Razor |
| Blade Shape: | Sheepsfoot |
| Handle Material: | Bone |
| Handle Finish: | Pick Bone |
| Blade Finish: | Satin |
| Blade Grind: | Flat |
| Sheath Material: | No Sheath |
| Weight: | 0.14 lb |
Package Contents:
- Hen & Rooster Folding Razor Green Bone