Tap Tap to Zoom
- Blade Length:
- 3.25 in
- Overall Length:
- 7 in
- Blade Material:
- Stainless Steel
- Handle Color:
- Ram's Horn
- Additional Features:
- Lanyard Hole.
Code: 163-KN1-HR5019RH-HR-5019RH
MPN: HR-5019RH
UPC: 026615327301
Product Info for Hen & Rooster Ram's Horn 3.25 in Stainless Steel Fixed Blade Knife
The Hen & Rooster Ram's Horn 3.25 in Stainless Steel Fixed Blade Knife is here at Opticsforyou.com and as usual we offer competitive prices !![]()
Purchase your new Hen & Rooster Ram's Horn 3.25 in Stainless Steel Fixed Blade Knife from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
7" (17.78cm) overall. 3.25" (8.26cm) mirror finish 440 stainless blade. Ram's horn handle. Full, extended tang. Lanyard hole. Black leather belt sheath. Boxed.
Specifications for Hen & Rooster Ram's Horn 3.25 in Stainless Steel Fixed Blade Knife:
| Manufacturer: | Hen & Rooster |
| Blade Length: | 3.25 in |
| Overall Length: | 7 in |
| Blade Material: | Stainless Steel |
| Handle Color: | Ram's Horn |
| Weight: | 0.26 lb |
| Additional Features: | Lanyard Hole. |
| Length: | 17.78 cm |
Package Contents:
- Hen & Rooster Fixed Blade Ram's Horn