Tap Tap to Zoom
- Blade Length:
- 3 in
- Overall Length:
- 6.5 in
- Blade Material:
- Stainless Steel
- Handle Color:
- Ram's Horn
- Additional Features:
- Lanyard Hole.
Code: 163-KN1-HR5025RH-HR-5025RH
MPN: HR-5025RH
UPC: 026615327349
Product Info for Hen & Rooster Ram's Horn HR5025RH 3.00 in Stainless Steel Fixed Blade Knife
The Hen & Rooster Ram's Horn HR5025RH 3.00 in Stainless Steel Fixed Blade Knife is here at Opticsforyou.com and as usual we offer fantastic discounts !![]()
Purchase your new Hen & Rooster Ram's Horn HR5025RH 3.00 in Stainless Steel Fixed Blade Knife from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
6.5" (16.51cm) overall. 3" (7.62cm) satin finish stainless blade. Ram's horn handle. Full tang. Lanyard hole. Black leather belt sheath. Boxed.
Specifications for Hen & Rooster Ram's Horn HR5025RH 3.00 in Stainless Steel Fixed Blade Knife:
| Manufacturer: | Hen & Rooster |
| Blade Length: | 3 in |
| Overall Length: | 6.5 in |
| Blade Material: | Stainless Steel |
| Knife Application: | Fixed Blade |
| Handle Color: | Ram's Horn |
| Weight: | 0.26 lb |
| Additional Features: | Lanyard Hole. |
| Length: | 16.51 cm |
Package Contents:
- Hen & Rooster Fixed Blade Ram's Horn