Tap Tap to Zoom
Product Info for Hazard 4 Sidewinder Sling Pack
The Hazard 4 Sidewinder Sling Pack is here at Opticsforyou.com and as usual we offer great deals Up to 10% Off!![]()
Purchase your new Hazard 4 Sidewinder Sling Pack from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
The Hazard 4 Switchback Full-sized Laptop Sling Pack provides plenty of room to accommodate and protect laptops. This laptop bag from Hazard 4 features a generously padded back with air circulation pads and a 3-D air-mesh material on underside of strap for comfort. The Hazard 4 Switchback Padded Laptop Sling Pack is covered in modular (MOLLE compatible) webbing to attach pouches for phones at hand's reach. The Hazard 4 Switchback Sling Pack includes a generous side modular webbing that provides lots of expansion options and the thermoformed best-in-class molded back panel provides variable rigidity, air ventilation, and a durable surface. The Hazard 4 Switchback Laptop Sling Pack gives you hours of comfortable wear and plenty of space to carry everything you need.
Specifications for Hazard 4 Sidewinder Sling Pack:
| Manufacturer: | Hazard 4 |
| Height: | 18 in |
| Length: | 11 in, 280 in |
| Application: | Duty |
| Width: | 6.2 in, 6.5 in |
| Fabric/Material: | 1000D Cordura |
| Gender: | Unisex |
| Design: | Simi Valley |
| Size: | One Size |
| Weight: | 2.4 lb |
| Capacity: | 18.3 liters |
| Pack Volume: | 18.3 liters |
| Seasonal/Temperature Use: | All Seasons |
| Pockets: | Yes |
| Pack Application: | Hunting |
| Style: | Original, Casual, Performance |
| Pack Loading: | Front, Top, Side |
| Body Material: | 1000D Cordura |
| Pack Type: | Backpack |
| Age Group: | Adults |
| Quantity: | 1 |
Features of Hazard 4 Sidewinder Sling Pack
- Wide-format padded carrier fits most 17" laptops
- Optimized for right-hand-users but works for both
- Generously padded back with air circulation pads
- 3-D air-mesh material on underside of strap for comfort
- Hydration back-pocket (for bladders up to 100 Oz./3L)
- Trap-door for hydration-hose w/o sharp Velcro edges
- Flip-down shelf-pocket w/ organizer to access on chest
- Flat zip-pocket on front w/ Velcro panel area above
- Large grab-handles for carrying or pulling to chest/back
- Internal mesh zip/elastic pockets for organizing items
- High-quality 3D Hazard 4 logo in subdued black or coyote
- Wide padded strap has MOLLE system for pouches etc.
- Large, locking buckle on main strap for rapid drops
- Removable stabilizer-strap keeps bag from shifting
- Compression-straps (which also secure tubular items)
- Folding-stock rifles/submachine guns w/ short barrels like H K G36C and UMP fit in the main compartment
Package Contents:
- Hazard 4 Sidewinder Sling Pack