Tap Tap to Zoom
Product Info for Hazard 4 Second Front Rotatable Backpack
The Hazard 4 Second Front Rotatable Backpack is here at Opticsforyou.com and as usual we offer competitive prices Up to 19% Off!![]()
Purchase your new Hazard 4 Second Front Rotatable Backpack from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
So much room and so many compartments, the Hazard 4 Second Front Rotatable Backpack gives you generous size to accommodate laptops in its padded retainer, yet is nimble enough to be rotated from back to chest. This backpack manufactured by the experts at Hazard 4 features a thermoform back & easy access when swung to user's chest with multiple modular/MOLLE expansion options. The Hazard 4 SecondFront Rotatable Day Backpack w/ Molle includes a wide-format & padded carrier fits most 17" laptops and a drop-down organizer/work surface on the front with an iPad window. The Hazard 4 Second Front Rotatable Tactical Backpack has your back, and your front, wherever and no matter hard core your work or play.
Specifications for Hazard 4 Second Front Rotatable Backpack:
| Manufacturer: | Hazard 4 |
| Size: | One Size |
| Gender: | Unisex |
| Weight: | 3.2 lb |
| Pack Application: | Performance, Hunting, Outdoor, Casual, Tactical, Everyday Carry, Urban, Original, Military |
| Pack Type: | Backpack |
| Capacity: | 18.3 liters |
| Hydration Compatible: | Yes - Bladder Not Included |
| Fabric/Material: | 1000D Cordura |
| Age Group: | Adults |
| Style: | Original, Casual, Performance |
| Pockets: | Yes |
| Pack Loading: | Front, Top, Side |
| Application: | Tactical, Duty, Around Town, Work |
| Height: | 18 in |
| Length: | 280 in, 11 in |
| Width: | 6.2 in, 6.5 in |
| Quantity: | 1 |
| Seasonal/Temperature Use: | All Seasons |
Features of Hazard 4 Second Front Rotatable Backpack
- Backpack version of our Switchback front-to-back sling pack
- Thermoform back easy access when swung to user's chest
- multiple modular/MOLLE expansion options
- Drop-down organizer/work surface on front with iPad window
- Wide-format padded carrier fits most 17" laptops if your laptop is too big for the back pocket, it makes a great home for the multi-bag-Compatible Cartridge padded laptop sleeve insert that clips securely to loops inside the floor
- 3-D air-mesh material on underside of straps for comfort
- Hydration back-pocket (for bladders up to 100 Oz./3L)
- Trap-door for hydration-hose w/o sharp Velcro edges
- Flat zip-pocket on front w/ Velcro panel area above
- Large grab-handles for carrying or pulling to chest/back
- Internal mesh zip/elastic pockets for organizing items
- High-quality 3D Hazard 4 logo in subdued black or coyote
- Large, locking buckle on waist belt for rapid drops
- Compression-straps (which also secure tubular items)
- Folding-stock rifles/submachine guns w/ short barrels like H K G36C and UMP fit in the main compartment
Package Contents:
- Hazard 4 Second Front Rotatable Backpack