Tap Tap to Zoom
Product Info for Hazard 4 Mil-Pod Sunglasses Case
The Hazard 4 Mil-Pod Sunglasses Case is here at Opticsforyou.com and as usual we offer great prices and discounts Up to 43% Off!![]()
Purchase your new Hazard 4 Mil-Pod Sunglasses Case from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
The Hazard 4 Mil-Pod Ballistic Nylon Sunglasses Case will keep your sunglasses safe and secure. This sunglass case manufactured by the experts at Hazard 4 features a fuzzy interior that keeps lenses from scratching. The tough shape & material of the Hazard 4 Mil-Pod Shooting Glasses Case will help protect your glasses. The Hazard 4 Mil-Pod Multi-Mount Sunglasses Case will fit most eye-wear such as sun, shooting, work and regular eyeglasses, and keep them safely tucked away.
Specifications for Hazard 4 Mil-Pod Sunglasses Case:
| Manufacturer: | Hazard 4 |
| Fabric/Material: | 1000D Cordura |
| Quantity: | 1 |
| Finish: | Matte |
| Weight: | 4.3 oz |
| Height: | 190 mm, 7.5 in |
| Application: | Around Town, Tactical, Work, Duty |
| Length: | 80 mm, 3.1 in |
| Width: | 2.4 in |
| Seasonal/Temperature Use: | All Seasons |
| Age Group: | Adults |
| Gender: | Unisex |
Features of Hazard 4 Mil-Pod Sunglasses Case
- Tough shape & material protect your glasses
- Fuzzy interior keeps lenses from scratching
- Snap-hook for fast clipping to any bag
- Fits most eye-wear like: sun, shooting, work, etc.
Package Contents:
- Hazard 4 Mil-Pod Sunglasses Case