Tap Tap to Zoom
- Height:
- 20.5 in, 520 mm
- Color:
- Black
- Length:
- 7.1 in, 180 mm
- Fabric/Material:
- 1000D Cordura
- Size:
- One Size
- Width:
- 8.25 in
- Weight:
- 2.9 lb
- Pack Volume:
- 8.9 liters
Code: 4HZ-CAB-EVPHOTO-EVC-PRC-BLK
MPN: EVC-PRC-BLK
UPC: 892821002734
Product Info for Hazard 4 Evac Photo Recon Sling Pack
The Hazard 4 Evac Photo Recon Sling Pack is here at Opticsforyou.com and as usual we offer great deals !![]()
Purchase your new Hazard 4 Evac Photo Recon Sling Pack from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Sling on the Hazard 4 Evac Photo Recon Sling Pack because you may be jammed in confined spaces for hours and will need your gear. This sling pack manufactured by the experts at Hazard 4 is slim shaped to be easily maneuvered in crowds, or stored in vehicles/lockers, and quick to take on or off. The Hazard 4 Evac Photo Recon Tactical Sling Bag is ambidextrous and the bottom strap clips from either the right or left lower corner, and the padded section realigns itself ergonomically in the correct body-hugging direction. The Hazard 4 Evac Photo-Recon Long-Gun Sling Pack can be rotated to the chest for on-the-go access, and all pockets are designed to face the user in this mode on either the right or left side. Easy on the shoulders and comfortable, the Hazard 4 Evac Photo Recon Tactical Optics Sling Pack is one pack you want with you at all times.
Specifications for Hazard 4 Evac Photo Recon Sling Pack:
| Manufacturer: | Hazard 4 |
| Height: | 20.5 in, 520 mm |
| Length: | 7.1 in, 180 mm |
| Application: | Duty |
| Width: | 8.25 in |
| Pack Application: | Tactical |
| Fabric/Material: | 1000D Cordura |
| Color: | Black |
| Gender: | Unisex |
| Design: | Simi Valley |
| Size: | One Size |
| Weight: | 2.9 lb |
| Capacity: | 8.9 liters |
| Pack Volume: | 8.9 liters |
| Seasonal/Temperature Use: | All Seasons |
| Quantity: | 1 |
| Age Group: | Adults |
Features of Hazard 4 Evac Photo Recon Sling Pack
- Photography instrument Evac w/ full mole coverage
- Padded, movable internal dividers to protect fragile gear
- Side + top access zippers (top one has padded organizer)
- Dividers can be removed for a full-length carry barrel space
- Compression-straps on one side for attaching tripods etc.
- Top-pocket Velcro space for our modular pistol holster
- Heavily padded to protect gear, medical supplies, C4 etc.
- Ideal for surveillance, reconnaissance, medical liquids etc.
- Relatively large volume will hold bulky items with ease
- Generously padded back with air circulation pad array
- No external air-mesh materials to get damaged/ fray
- One large pocket for access while on chest w/ organizer
- One smaller stuff-pocket for gloves etc. w/ patch area
- Large grab-handles for carrying and pulling to front/back
- Internal mesh zip/elastic pockets for organizing items
- Top-open panel zipper can be accessed while on chest
- 3-d, padded shoulder strap built without any sharp edges
- Large, locking side-push buckle is easily indexed on chest
- Stabilizer strap links to either side/ keeps bag from sliding
- Velcro patch is a recessed window style
- More flexible shoulder strap-pad
- Right side camera access position
Package Contents:
- Hazard 4 Evac Photo Recon Sling Pack