Tap Tap to Zoom
Product Info for Hazard 4 Shoulder Strap w/ Removable Pad
The Hazard 4 Shoulder Strap w/ Removable Pad is here at Opticsforyou.com and as usual we offer great deals Up to 33% Off!![]()
Purchase your new Hazard 4 Shoulder Strap w/ Removable Pad from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Reduce shoulder fatigue with the Hazard 4 2" Shoulder Strap w/ Removable Pad. This shoulder strap manufactured by the experts at Hazard 4 is made of 1000D Cordura with a dive-belt webbing. The Hazard 4 2in Shoulder Strap with Removable Pad helps to enhance packs and bags for convenient transport.
Specifications for Hazard 4 Shoulder Strap w/ Removable Pad:
| Manufacturer: | Hazard 4 |
| Size: | One Size |
| Gender: | Unisex |
| Weight: | 0.5 oz |
| Pack Application: | Casual |
| Fabric/Material: | 1000D Cordura |
| Length: | 65 mm, 2.6 in |
| Width: | 2.2 in |
| Application: | Around Town, Tactical, Work, Duty |
| Type: | Bent Gate |
| Quantity: | 1 |
| Seasonal/Temperature Use: | All Seasons |
| Age Group: | Adults |
Features of Hazard 4 2in Shoulder Strap w/ Removable Pad
- Includes 1x Removable shoulder pad
- Maximum length: 30.7 inches
- Main material: Invista 1000D Cordura pad with 2in dive-belt webbing
- Enhances packs and bags
Package Contents:
- Hazard 4 Shoulder Strap w/ Removable Pad