Tap Tap to Zoom
Product Info for Hazard 4 Shoreleave MK3 Rugged Luggage
The Hazard 4 Shoreleave MK3 Rugged Luggage is here at Opticsforyou.com and as usual we offer great discounts Up to 15% Off!![]()
Purchase your new Hazard 4 Shoreleave MK3 Rugged Luggage from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
This luggage size is likely the biggest that most users can comfortably roll/carry singlehanded. It is very rugged in upper construction and wheels/chasis build. That makes it suited to long trips/deployments into locales with roads/sidewalks, etc. It is just as easy rolling along a bombed out runway as over the cobblestone streets of Europe.
Specifications for Hazard 4 Shoreleave MK3 Rugged Luggage:
| Manufacturer: | Hazard 4 |
| Fabric/Material: | Invista 1000D Cordura/PU |
| Size: | One Size |
| Pack Application: | Travel |
| Length: | 30 in |
| Pack Volume: | 103.4 liters |
| Gender: | Unisex |
| Age Group: | Adults |
| Seasonal/Temperature Use: | All Seasons |
| Weight: | 10.6 lb |
| Water Resistance Level: | Water Repellent |
| Wheels: | Yes |
| Dimensions: | 30 x 14 x 17 in |
| Pack Type: | Luggage |
| Pack Loading: | Top |
Features of Hazard 4 Shoreleave MK3 Compartmentalized Rolling Luggage Case
- top opens like conventional duffle w/ stiff bottom
- compressible sides & top with a bin-like lower
- splits 70/30 to access the bottom separately
- oversized fast-access pocket on top left
- bottom section also accessible by top
- wide compression-straps w/ large buckles
- multiple organization pockets throughout
- MOLLE/velcro areas on external surfaces
- two super-padded carry handles top/side
- big bottom glide-rails absorb travel abuse
- all-terrain, oversized, smooth-rolling wheels
Package Contents:
- Hazard 4 Shoreleave MK3 Rugged Luggage