Tap Tap to Zoom
Product Info for Hazard 4 V 2017 Plan B Sling Pack w/ Rigid
The Hazard 4 V 2017 Plan B Sling Pack w/ Rigid is here at Opticsforyou.com and as usual we offer great deals 10% Off!![]()
Purchase your new Hazard 4 V 2017 Plan B Sling Pack w/ Rigid from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
The go-to bag for novices and professionals alike, the Hazard 4 V 2017 Plan-B '17 Go-Bag with Rigid Cap makes carrying your firearm a breeze. These from the geniuses at Hazard 4 feature a padded internal divider, that safely stores your firearm, ammunition, cellphone, and any other item. Able to rotate from your back to your chest, the Hazard 4 V 2017 Plan B Thermo-Cap Sling can be worn a variety of ways. Thanks to copious zippers, compartments, and sections, this bag will quickly become your go-to range bag. Bring your gear just about anywhere with the compact design of the Hazard 4 V 2017 Plan B 11.8 L Evac Sling Pack.
Specifications for Hazard 4 V 2017 Plan B Sling Pack w/ Rigid:
| Manufacturer: | Hazard 4 |
| Height: | 16 cm, 6.25 in |
| Length: | 50 cm, 19.75 in |
| Application: | Duty |
| Width: | 6.25 in |
| Fabric/Material: | Invista 1000D Cordura, PU x2 water repellent |
| Gender: | Unisex |
| Design: | Simi Valley |
| Size: | One Size |
| Weight: | 2.4 lb |
| Capacity: | 11.8 liters |
| Pack Volume: | 11.8 liters |
| Pack Loading: | Front, Side, Top |
| Pack Application: | Everyday Carry, Urban, Casual, Tactical, Military, Outdoor, Original, Performance, Hunting |
| Style: | Casual, Performance, Original |
| Age Group: | Adults |
| Pack Type: | Backpack |
| Seasonal/Temperature Use: | All Seasons |
| Quantity: | 1 |
Features of Hazard 4 V 2017 Plan B Sling Pack w/ Rigid
- Thermoformed, semi-hard case/cap in front
- Molle cutouts on the larger front velcro-patch field
- Roto-locking side-release buckle (can be used with thick gloves)
- The total-customization Evac w/ full molle coverage
- Padded, movable internal divider like those in photo bags
- Small top-zipper to pass long objects like antennas/barrels
- Side elastic-topped-pockets for water bottles, knives, etc.
- Compression-straps also cross to secure large objects
- Relatively large volume will hold bulky items with ease
- Slim, to fit between car seats, lockers, etc.
- Rotates from back to chest for quick access (also has large grab handles)
- One large pocket for access while on chest w/ organizer
- Thermoformed back-pad for air circulation, hydration can also fit 3 L hydration bladders but only filled up to 2.5 L capacity
- Top trap-door/zip for hydration hoses/wires
- Internal mesh zip/elastic pockets for organizing items
- Top-open panel zipper can be accessed while on chest
- Silent paracord pullers on our all-YKK zipppers won't reveal your position and they work with gloves.
- 3-d, padded shoulder strap built without any sharp edges
- Stabilizer strap links to either side (keeps bag from sliding)
- Hydration area loop-fastener for our modular pistol holster
- All-round molle webbing for attaching holsters/mag pouches
- Large external pockets fit multiple rifle/pistol magazines
- Side flat-pockets for paddle holsters or rifle magazines
Package Contents:
- Hazard 4 V 2017 Plan B Sling Pack w/ Rigid