Tap Tap to Zoom
Product Info for Hazard 4 M.P.C. Multi Pistol Carrier - Fits 14 Pistols
The Hazard 4 M.P.C. Multi Pistol Carrier - Fits 14 Pistols is here at Opticsforyou.com and as usual we offer great discounts Up to $14.09 Off!![]()
Purchase your new Hazard 4 M.P.C. Multi Pistol Carrier - Fits 14 Pistols from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Carry anywhere from 6-14 pistols with ease thanks to the speciously designed Hazard Grayman 4 M.P.C. Multi Pistol Carrier. These Gun Cases from the trendsetters at Hazard 4 feature a compact shoulder tote style that is easy to carry from your house, to the car, and to the range. With lockable zippers, the Hazard 4 M.P.C. 7.9 Multi Pistol Carrier protects and cradles your firearm, ammunition, and other valuables from harm's way. Featuring a soft-touch tricot this bag wont damage or harm your contents. The Hazard 4 M.P.C. 14 Pistols Multi Pistol Carrier is the perfect solution for collectors, traders, and hobbyists alike.
Specifications for Hazard 4 M.P.C. Multi Pistol Carrier - Fits 14 Pistols:
| Manufacturer: | Hazard 4 |
| Finish: | Matte |
| Fabric/Material: | 1000D Cordura, Invista 1000D Cordura |
| Gun Type: | Pistol |
| Size: | One Size |
| Length: | 11 in |
| Width: | 10.25 in |
| Height: | 6.75 in |
| Weight: | 2.3 lb |
| Quantity: | 1 |
| Age Group: | Adults |
| Application: | Tactical, Work, Duty, Around Town |
| Seasonal/Temperature Use: | All Seasons |
| Overall Length: | 11 in |
| Attachment Type: | Sling |
| Capacity: | 7.9 L / 484.5 cu in |
| Gender: | Unisex |
Features of Hazard 4 M.P.C. Multi Pistol Carrier Fits 14 Pistols
- Carry 6-14 pistols (depending on grip/barrel lengths) at once
- A very compact shoulder/tote bag package
- A Hazard 4 exclusive new design idea
- 360 padded protection w/ 5x movable dividers
- Lockable zippers and side molle add-on areas for ammo pouches, magazines, etc. (Grayman version omits molle
- Top padded pocket holds 1-2 pistols or accessories/patches
- External velcro/laser-cut molle for i.d.'s, patches, pouches etc.
- All internal surfaces are soft-touch tricot and won't scratch contents
- Each divider is stiffened and has an elastic loop for a magazine or similar
- One special divider has 6 elastic retainers to hold magazines or other items
- One special divider has a top flap for isolating contents below
- One articulated vertical divider allows for fitting two smaller pistols in one divider slot
- Can be staged to fit several pistols and boxes of ammo, cleaning kit, etc.
- Also great for carrying other items such as hard drives, lenses, cold drinks etc.
- External large d-ring for keys and other accessories
- A great solution for collectors or trainers to bring multiple pistols to the range
- Solves issue of having to bring multiple hand-gun boxes and locks to go out shooting
Package Contents:
- Hazard 4 M.P.C. Multi Pistol Carrier - Fits 14 Pistols