Tap Tap to Zoom
- Color:
- Coyote
- Fabric/Material:
- Nylon
- Size:
- Large
- Weight:
- 1 lb
- Pack Volume:
- 8.9 liters
- Length:
- 19.7 in
- Width:
- 6.1 in
- Height:
- 8.7 in
Code: 4HZ-CAB-HAZ4EVPI-FTO-EBL-CYT
MPN: FTO-EBL-CYT
UPC: 816211016743
Product Info for Hazard 4 Evac Padded Insert Bin
The Hazard 4 Evac Padded Insert Bin is here at Opticsforyou.com and as usual we offer great discounts 20% Off!![]()
Purchase your new Hazard 4 Evac Padded Insert Bin from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Use this insert to transform our Evac slings and packs into padded photo bags. Use the side velcro for attaching to the internal fuzzy liners and shells in our bags. Its zippered top holds camera gear/optics and other contents securely. Front velcro area allows for customization with any of our morale patches.
Specifications for Hazard 4 Evac Padded Insert Bin:
| Manufacturer: | Hazard 4 |
| Color: | Coyote |
| Fabric/Material: | Nylon |
| Size: | Large |
| Pack Application: | Tactical |
| Weight: | 1 lb |
| Pack Volume: | 8.9 liters |
| Length: | 19.7 in |
| Width: | 6.1 in |
| Height: | 8.7 in |
| Capacity: | 8.9 liters |
| Age Group: | Adults |
| Application: | Around Town, Tactical, Work, Duty |
| Quantity: | 1 |
| Gender: | Unisex |
| Seasonal/Temperature Use: | All Seasons |
Features of Hazard 4 Evac Padded Insert Bin
- Transform most H4 soft-sided slings/packs into padded photo bags
- Only use when needed and pull out to store otherwise (replaces dividers)
- 360deg padded walls and side hook and loop attachment to liners
- In larger packs a small unpadded area can be left
- Dividers, pockets, top handle, more
Package Contents:
- Hazard 4 Evac Padded Insert Bin