Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Hand:
- Ambidextrous
- Holster Type:
- Chest Holster
- Holster Material:
- Nylon
- Holster Size:
- One Size
- Quantity:
- 1
- Fastener/Closure Type:
- YKK
Code: 4HZ-HT9-BLK1-CVT-RG-ESCP-BLK
MPN: CVT-RG-ESCP-BLK
UPC: 892821002048
Product Info for Hazard 4 Covert RG Escape Nylon Chest Holster
The Hazard 4 Covert RG Escape Nylon Chest Holster is here at Opticsforyou.com and as usual we offer fantastic deals 32% Off!![]()
Purchase your new Hazard 4 Covert RG Escape Nylon Chest Holster from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Carry gear without using a belt and easily reach your items in confined spaces, such as vehicle/aircraft cabs where your elbow room is restricted. A more comfortable alternative to belt holsters as you won't be poked by your gear while seated, this convertible harness will expand your carrying capacity beyond what you can comfortably carry on your belt. The content-specific Covert modules carry tools/equipment in 5 onfigurations which you choose to suit your task. Keep expensive electronics and gear safe, close and (if need be) out of sight while in crowds. Highest quality materials and hardware, combine with excellent design and workmanship to produce the finest, precision equipment holster of its kind. It far exceeds the standards you are used to for this type of product. It is used by professional guides, military, pilots, independent travelers, snowboarders needing to tune up equipment on the slope, and countless other users looking for the best system to carry frequently used personal equipment. Also functions as a last-ditch, always-close survival kit.
Specifications for Hazard 4 Covert Escape RG, Flashlight/Cycling/Camera Chest Pack:
| External Size: | 5" L x 7" W x 1.5" D (12.5 x 18 x 4 cm) |
| Material: | Dobby Nylon w/ PU X 2 Treatment |
| Color: | Black |
| Design: | Long Beach, California - In-House Team |
| Manufacturing: | Imported |
Features of Hazard 4 Covert Escape RG, Flashlight/Cycling/Camera Chest Pack:
- Unique harness system - easily covert from chest pack mode to waist pack, bandoleer, shoulder bag modes.
- Main pack interior can hold: pen, AA batteries, tools, flashlight, cables, cell/PDA battery, etc.
- Main pack exterior can hold: flashlight, pocket knife, pen, multi tool, lighter, etc.
- Removable shuttle bag/area can hold: camera, PDA, GPS, radio, battery, etc.
Package Contents:
- Hazard 4 Covert Escape RG, Flashlight/Cycling/Camera Chest Pack
- 1x Splittable harness
- 1x Main pack
- 1x Removable shuttle bag with water-proof zipper
Specifications for Hazard 4 Covert RG Escape Nylon Chest Holster:
| Manufacturer: | Hazard 4 |
| Color: | Black |
| Hand: | Ambidextrous |
| Holster Type: | Chest Holster |
| Holster Material: | Nylon |
| Holster Size: | One Size |
| Quantity: | 1 |
| Fastener/Closure Type: | YKK |
| Length: | 5 in, 180 mm |
| Application: | Around Town, Duty, Tactical, Work |
| Seasonal/Temperature Use: | All Seasons |
| Height: | 125 mm, 7 in |
| Fabric/Material: | Nylon |
| Weight: | 15.2 oz |
| Attachment Type: | Velcro |
| Age Group: | Adults |
| Width: | 1.5 in |
| Finish: | Matte |
| Gender: | Unisex |
Package Contents:
- Hazard 4 Covert RG Escape Nylon Chest Holster