Tap Tap to Zoom
- Reticle:
- Illuminated XB30 Pro SR
- Tube Diameter:
- 30 mm
- Reticle Focal Plane:
- Second Focal Plane (SFP)
- Illumination Color:
- Red
- Finish:
- Matte
- Color:
- Black
- Weight:
- 16.5 oz
- Adjustment Click Value:
- 0.5 MOA
- Adjustment Type:
- MOA
- Parallax:
- Fixed
- Illumination Type:
- LED
- Included Accessories:
- Standard
- Condition:
- New
Code: 67-RS-12230-12230
MPN: 12230
UPC: 5054492122301
Product Info for Hawke Sport Optics 1-5x24mm Rifle Scope 30mm Tube Second Focal Plane
The Hawke Sport Optics 1-5x24mm Rifle Scope 30mm Tube Second Focal Plane is here at Opticsforyou.com and as usual we offer fantastic discounts 30% Off!![]()
Purchase your new Hawke Sport Optics 1-5x24mm Rifle Scope 30mm Tube Second Focal Plane from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Take your crossbow out for a spin and see new success with your target acquisition when you use the Hawke Sport Optics XB30 Vari-Speed SR IR 1-5x24 Crossbow Scope. Offering low profile, no snag fingertip turrets for windage and elevation, these Riflescopes developed by Hawke Sport Optics are ideal for shooting in all conditions and provide waterproof and shockproof protection when you need it most. The glass etched XB30 Pro SR reticle and red stepless illumination make identifying your target easier than ever with the Hawke Sport Optics XB30 Vari-Speed SR Infrared 1-5x24 Scope. With superior strength and excellent clarity, you'll be amazed at how your shot improves thanks to the Hawke Sport Optics XB30 Vari-Speed SR IR 1-5x24 Stepless Scope.
Specifications for Hawke Sport Optics 1-5x24mm Rifle Scope 30mm Tube Second Focal Plane:
| Manufacturer: | Hawke Sport Optics |
| Objective Lens Diameter: | 24 mm |
| Magnification: | 1 - 5 x |
| Reticle: | Illuminated XB30 Pro SR |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Exit Pupil: | 5 - 24 mm |
| Illumination Color: | Red |
| Finish: | Matte |
| Field of View, Linear: | 20.9 - 100 ft at 100 yds |
| Eye Relief: | 3 in |
| Color: | Black |
| Weight: | 16.5 oz |
| Adjustment Click Value: | 0.5 MOA |
| Length: | 10.1 in |
| Adjustment Type: | MOA |
| Parallax: | Fixed |
| Illumination Type: | LED |
| Battery Type: | CR2032 |
| Fabric/Material: | Aluminum |
| Adjustment Range: | 210 MOA |
| Focus Range: | 50 yds |
| Lens Material: | Glass |
| Optical Coating: | Fully Multi-Coated |
| Weather Resistance: | Yes |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | Yes |
| Battery Quantity: | 1 |
| Package Type: | Box |
| Included Accessories: | Standard |
| Magnification Type: | Variable |
| Condition: | New |
| Attachment Type: | Riflescope Ring |
Features of Hawke Sport Optics 1-5x24mm Rifle Scope
- 16 layer fully multi-coated optics for excellent clarity
- 30mm mono-tube chassis for superior strength
- Speed selector ring speeds from 250 to 450 fps
- Glass etched reticle with red illumination
- Stepless rheostat offers total brightness control
- 1/2 MOA low profile inno-snagin fingertip turrets
- Fast focus eyebell and high torque zoom ring.
Package Contents:
- Hawke Sport Optics 1-5x24mm Rifle Scope
- Flip Up Covers