Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
Code: 67-RF-VLR400-41200
MPN: 41200
UPC: 5054492412006
Product Info for Hawke Sport Optics Vantage 400 Laser Range Finder
The Hawke Sport Optics Vantage 400 Laser Range Finder is here at Opticsforyou.com and as usual we offer competitive prices $10.51 Off!![]()
Purchase your new Hawke Sport Optics Vantage 400 Laser Range Finder from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Specifications for Hawke Sport Optics Vantage 400 Laser Range Finder:
| Manufacturer: | Hawke Sport Optics |
| Objective Lens Diameter: | 21 mm |
| Magnification: | 6 x |
| Eye Relief: | 18 mm |
| Field of View, Angle: | 90 degrees |
| Field of View, Linear: | 420 ft at 1000 yds |
| Weather Resistance: | Yes |
| Water Resistance Level: | IPX-5 |
| Maximum Range: | 437 yds |
| Weight: | 6 oz |
| Width: | 1.4 in |
| Length: | 3.8 in |
| Color: | Black |
| Battery Type: | CR2-3V |
| Minimum Range: | 7 yds |
| Finish: | Matte |
| Operating Temperature: | -10 - 40 Celsius |
| Optical Coating: | Multi-Layer Anti-Reflex |
| Rangefinder Application: | Hunting |
| Accuracy: | +/- 1 mm |
Features of Hawke Sport Optics Vantage 400 Laser Range Finder
- Fully multi-coated optical system BK-7 prisms.
- High light transmission with true color optics.
- 6x magnification and an adjustable diopter
- Ergonomically designed to fit in your hand
- Standard/Horizontal Distance/Angle/Rain/Hunt modes
- Wide angle optical system - 420 ft @ 1000 yards
- Measure distances accurate to +/- 1 meter
- Nitrogen purged - water and fog proof
- Lightweight and compact construction
- Auto shut off battery save feature
Package Contents:
- Hawke Sport Optics Vantage 400 Laser Range Finder
- Carry Case
- Wrist Strap