Tap Tap to Zoom
The Hawke Sport Optics Vantage 6-24x50 30mm Tube Rifle Scope, Second Focal Plane was developed to function as the perfect scope for anybody needing an outstanding improvement for their gun. Manufactured using exceptionally dependable materials, these Riflescopes from the optics professionals at Hawke Sport Optics can provide numerous years of efficient and reliable service. Hawke Sport Optics has developed in the rifle scope market for a quite a while, and the Hawke Sport Optics Vantage 6-24x50 30mm Tube Rifle Scope, Second Focal Plane is definitely the outcome of their tireless endeavors make sure that you have got a resilient and efficient scope on your weapon. One of our main goals at OpticsForYou is to be sure you depart with the best rifle scope for your specifications, and the Hawke Sport Optics Vantage 6-24x50 30mm Tube Rifle Scope, Second Focal Plane is among the many scopes that we're thrilled to highlight. If you are browsing for the best riflescope to meet your shooting requirements, then select the Hawke Sport Optics Vantage 6-24x50 30mm Tube Rifle Scope, Second Focal Plane.![]()
| Manufacturer: | Hawke Sport Optics |
| Objective Lens Diameter: | 50 mm |
| Magnification: | 6 - 24 x |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Exit Pupil: | 0.08 - 1.33 in |
| Field of View, Linear: | 5.4 - 20.7 ft at 100 yds |
| Field of View, Angle: | 1 - 4 degrees |
| Eye Relief: | 3.5 in |
| Color: | Black |
| Weight: | 26.3 oz |
| Optical Coating: | Multicoated |