Tap Tap to Zoom
Developed to function as the best riflescope, the Hawke Sport Optics Vantage 5-25x56 34mm Tube Rifle Scope, First Focal Plane is great for situations where a high quality riflescope is the key to achieving success. Made by using exceptionally efficient materials, these Riflescopes through the optics experts at Hawke Sport Optics can provide years of reliable and efficient use. For a reasonable length of time, Hawke Sport Optics has expanded in the business of developing high end firearm scopes, and the Hawke Sport Optics Vantage 5-25x56 34mm Tube Rifle Scope, First Focal Plane is the proof of their dedication to giving you the best products for your sighting specifications. One of our priority objectives at OpticsForYou is to ensure you depart with the best rifle scope for all of your specifications, and the Hawke Sport Optics Vantage 5-25x56 34mm Tube Rifle Scope, First Focal Plane is amongst the many scopes that we are thrilled to highlight. If you are browsing for the perfect riflescope to satisfy your shooting requirements, then pick the Hawke Sport Optics Vantage 5-25x56 34mm Tube Rifle Scope, First Focal Plane.![]()
| Manufacturer: | Hawke Sport Optics |
| Objective Lens Diameter: | 56 mm |
| Magnification: | 5 - 25 x |
| Tube Diameter: | 34 mm |
| Reticle Focal Plane: | First Focal Plane (FFP) |
| Exit Pupil: | 2.2 - 11.2 mm |
| Field of View, Linear: | 4.9 - 24.6 ft at 100 yds |
| Field of View, Angle: | 0.9 - 4.7 degrees |
| Eye Relief: | 4 in |
| Color: | Black |
| Weight: | 32.8 oz |
| Length: | 14.3 in |
| Parallax: | Side Focus |
| Optical Coating: | Multicoated |