Tap Tap to Zoom
- Measurement System:
- Meters, Yards
- Color:
- Black
- Condition:
- New
Code: 67-RF-V400-41020
MPN: 41020
UPC: 5054492410200
Product Info for Hawke Sport Optics LRF 400 LCD 6x21 Laser Rangefinder
The Hawke Sport Optics LRF 400 LCD 6x21 Laser Rangefinder is here at Opticsforyou.com and as usual we offer great discounts 11% Off!![]()
Purchase your new Hawke Sport Optics LRF 400 LCD 6x21 Laser Rangefinder from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Hawke Vantage Laser Range Finders are designed to deliver highly accurate distance measurements with the press of a button. They are ergonomically constructed to fit comfortably in your hand with easy access to both of the control buttons. Its range finding capabilities include: Distance (inc. continuous scan mode), Rain, Hunt, Horizontal Distance and Angle modes.
Specifications for Hawke Sport Optics LRF 400 LCD 6x21 Laser Rangefinder:
| Manufacturer: | Hawke Sport Optics |
| Objective Lens Diameter: | 1 in |
| Magnification: | 6 x |
| Eye Relief: | 0.6 in |
| Field of View, Linear: | 341 ft at 1000 yds |
| Weather Resistance: | Yes |
| Water Resistance Level: | IPX-5 |
| Maximum Range: | 437 yds |
| Weight: | 4.6 oz |
| Width: | 1.5 in |
| Measurement System: | Yards, Meters |
| Length: | 3.7 in |
| Color: | Black |
| Battery Type: | CR2-3V |
| Minimum Range: | 7 yds |
| Finish: | Matte |
| Operating Temperature: | -10 - 40 Celsius |
| Optical Coating: | Multi Anti-Reflective |
| Rangefinder Application: | Hunting |
| Condition: | New |
| Accuracy: | +/- 1 mm |
Features of Hawke Sport Optics LRF 400 LCD 6x21 Laser Rangefinder:
- Fully Multi-Coated optical system — BK-7 prisms
- 6x magnification and an adjustable diopter
- High light transmission with true color optics
- Wide Angle optical system
- Measure distances accurate to +/- 1 meter/yard
- Auto shut off battery save feature
- Lightweight and compact construction
- Ergonomically designed to fit in your hand
- Nitrogen purged. Waterproof. Fog Proof
- Hawke Two Year Warranty
Package Contents:
- Hawke Sport Optics LRF 400 LCD 6x21 Laser Rangefinder
- Lens Cloth
- Protective Carry Case