Tap Tap to Zoom
Buy Together and Save
The Hawke Sport Optics Vantage 30 4-16x50mm Rifle Scope 30mm Tube Second Focal Plane is here at Opticsforyou.com and as usual we offer competitive prices !![]()
Purchase your new Hawke Sport Optics Vantage 30 4-16x50mm Rifle Scope 30mm Tube Second Focal Plane from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
The Vantage 30 Wide Angle models are an affordable and reliable selection for mid to long range hunting. Vantage brings functionality and performance in the field without cutting corners on the things that matter.
| Manufacturer: | Hawke Sport Optics |
| Objective Lens Diameter: | 50 mm |
| Magnification: | 4 - 16 x |
| Reticle: | .22LR BDC |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Exit Pupil: | 3.1 - 12.5 mm |
| Illumination Color: | Green |
| Finish: | Matte |
| Field of View, Linear: | 7.8 - 28.8 ft at 100 yds |
| Eye Relief: | 90 mm |
| Color: | Black |
| Weight: | 26.1 oz |
| Adjustment Click Value: | 0.1 Mil Rad |
| Length: | 13.7 in |
| Adjustment Type: | Mil Rad |
| Parallax: | Side Focus |
| Illumination Type: | LED |
| Battery Type: | CR2032 |
| Fabric/Material: | Aluminium |
| Adjustment Range: | 28 Mil Rad |
| Focus Range: | 9 m |
| Lens Material: | Glass |
| Optical Coating: | Fully Multi-Coated, 11 Layers |
| Brightness Settings: | 5 |
| Weather Resistance: | Yes |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | Yes |
| Battery Quantity: | 1 |
| Package Type: | Box |
| Magnification Type: | Variable |
| Gun Type: | Rifle |
| Attachment Type: | Riflescope Ring |