Tap Tap to Zoom
- Reticle:
- L4A Dot
- Tube Diameter:
- 42 mm
- Reticle Focal Plane:
- Second Focal Plane (SFP)
- Illumination Color:
- Red
- Finish:
- Matte
- Color:
- Black
- Weight:
- 17.5 oz
- Adjustment Click Value:
- 1/2 MOA
- Adjustment Type:
- MOA
- Parallax:
- Fixed
- Illumination Type:
- LED
Code: 67-RS-VRT42S-14279
MPN: 14279
UPC: 5054492142798
Product Info for Hawke Sport Optics Vantage 3-9x42mm Rifle Scope 42mm Tube Second Focal Plane
The Hawke Sport Optics Vantage 3-9x42mm Rifle Scope 42mm Tube Second Focal Plane is here at Opticsforyou.com and as usual we offer great discounts $29.01 Off!![]()
Purchase your new Hawke Sport Optics Vantage 3-9x42mm Rifle Scope 42mm Tube Second Focal Plane from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
All Vantage riflescopes feature our H2 optics and suited to fit all calibers and disciplines.
Specifications for Hawke Sport Optics Vantage 3-9x42mm Rifle Scope 42mm Tube Second Focal Plane:
| Manufacturer: | Hawke Sport Optics |
| Objective Lens Diameter: | 42 mm |
| Magnification: | 3 - 9 x |
| Reticle: | L4A Dot |
| Tube Diameter: | 42 mm |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Exit Pupil: | 4.7 - 14 mm |
| Illumination Color: | Red |
| Finish: | Matte |
| Field of View, Linear: | 13.1 - 42.2 ft at 100 yds |
| Eye Relief: | 3.5 in |
| Color: | Black |
| Weight: | 17.5 oz |
| Adjustment Click Value: | 1/2 MOA |
| Adjustment Type: | MOA |
| Parallax: | Fixed |
| Illumination Type: | LED |
| Gun Type: | Rifle |
| Attachment Type: | Riflescope Ring |
Features of Hawke Sport Optics Vantage 3-9x42mm Rifle Scope 42mm Tube Second Focal Plane
- 11 layer Multi-Coated wide angle optics
- 1/4 MOA fingertip turrets
- red/green illumination
- 30mm monotube chassis
Package Contents:
- Hawke Sport Optics Vantage 3-9x42mm Rifle Scope 42mm Tube Second Focal Plane
- Lens Cloth
- Lens Covers