Tap Tap to Zoom
Code: 67-RS-14225-14225
MPN: 14225
UPC: 5054492142255
The Hawke Sport Optics Vantage 3-9X40mm AO Rifle Scope 1in Tube Second Focal Plane is here at Opticsforyou.com and as usual we offer competitive prices $19.01 Off!![]()
Purchase your new Hawke Sport Optics Vantage 3-9X40mm AO Rifle Scope 1in Tube Second Focal Plane from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Whether you're at the range or in the field, make sure that your Rifle Scope works for you at a variety of distances with the Hawke Sport Optics Vantage 3-9X40 Adjustable Objective Mil Dot Rifle Scope. Standing strong against heavy recoil, these Riflescopes developed by Hawke Sport Optics have a mono-tube chassis design made from durable aluminum that provides excellent stability on almost any firearm. With a high torque zoom ring and low profile, no snag fingertip turrets, the Hawke Sport Optics Vantage 3-9X40AO Mil Dot Reticle Rifle Scope is easy to adjust to your environment's specifications at a moment's notice. Waterproof and shockproof performance ensure that your Hawke Sport Optics Vantage 3-9X40AO Mil Dot WP Rifle Scope stands strong after years of heavy duty hunting trips.
| Manufacturer: | Hawke Sport Optics |
| Objective Lens Diameter: | 40 mm |
| Magnification: | 3 - 9 x |
| Reticle: | Illuminated Mil Dot Center |
| Tube Diameter: | 1 in |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Exit Pupil: | 4 - 13 mm |
| Illumination Color: | Red, Green |
| Finish: | Matte |
| Field of View, Linear: | 12.7 - 39 ft at 100 yds |
| Eye Relief: | 3.5 in |
| Color: | Black |
| Weight: | 17.9 oz |
| Adjustment Click Value: | 0.25 MOA |
| Length: | 12.7 in |
| Adjustment Type: | MOA |
| Parallax: | Adjustable Objective |
| Illumination Type: | LED |
| Battery Type: | CR2032 |
| Fabric/Material: | Aluminum |
| Adjustment Range: | 100 MOA |
| Focus Range: | 10 yds to infinity |
| Lens Material: | Glass |
| Optical Coating: | Fully Multi-Coated |
| Brightness Settings: | 5 |
| Weather Resistance: | Yes |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | Yes |
| Battery Quantity: | 1 |
| Package Type: | Box |
| Magnification Type: | Variable |
| Condition: | New |
| Attachment Type: | Riflescope Ring |