Tap Tap to Zoom
The Hawke Sport Optics Vantage 3-15x44 34mm Tube Rifle Scope, First Focal Plane was designed to be the best rifle scope for any person requiring an outstanding advancement for their firearm. These Riflescopes through the optical professionals at Hawke Sport Optics are fashioned making use of the tough and long lasting components that you have come to count on from this remarkable organization. Hawke Sport Optics has elevated the gun scope business for a number of years, and the Hawke Sport Optics Vantage 3-15x44 34mm Tube Rifle Scope, First Focal Plane is definitely the end result of their determined efforts to make sure that you will have a resilient and reliable scope on your gun. One of our priority objectives at OpticsForYou is to be sure you depart with the best scope for all your specifications, and the Hawke Sport Optics Vantage 3-15x44 34mm Tube Rifle Scope, First Focal Plane is one of the many scopes that we are delighted to present. For an incredible option to assure that you have the most effective riflescope for your personal requirements, choose the Hawke Sport Optics Vantage 3-15x44 34mm Tube Rifle Scope, First Focal Plane.![]()
| Manufacturer: | Hawke Sport Optics |
| Objective Lens Diameter: | 44 mm |
| Magnification: | 3 - 15 x |
| Tube Diameter: | 34 mm |
| Reticle Focal Plane: | First Focal Plane (FFP) |
| Exit Pupil: | 0.11 - 0.58 in |
| Field of View, Linear: | 8.9 - 40.2 ft at 100 yds, 8.2 - 40.9 ft at 100 yds |
| Field of View, Angle: | 1.6 - 7.8 degrees |
| Eye Relief: | 4 in |
| Color: | Black |
| Weight: | 32 oz |
| Length: | 13.2 in |
| Parallax: | Side Focus |
| Optical Coating: | Multicoated |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | Yes |