Tap Tap to Zoom
- Reticle:
- 1 MOA
- Tube Diameter:
- 40 mm
- Reticle Focal Plane:
- Second Focal Plane (SFP)
- Illumination Color:
- Red
- Finish:
- Matte
- Color:
- Black
- Weight:
- 20.5 oz
- Adjustment Click Value:
- 1/4 MOA
- Adjustment Type:
- MOA
- Parallax:
- Fixed
- Illumination Type:
- Fiber Optics
Code: 67-RS-WAVF-14530
MPN: 14530
UPC: 5054492145300
Product Info for Hawke Sport Optics Vantage 2.5-10x50mm Rifle Scope 30mm Tube Fiber Optic Illumination Second Focal Plane
The Hawke Sport Optics Vantage 2.5-10x50mm Rifle Scope 30mm Tube Fiber Optic Illumination Second Focal Plane is here at Opticsforyou.com and as usual we offer competitive prices 10% Off!![]()
Purchase your new Hawke Sport Optics Vantage 2.5-10x50mm Rifle Scope 30mm Tube Fiber Optic Illumination Second Focal Plane from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Fiber Dot reticles give an intensely bright red illuminated center dot that is really daylight bright.
Specifications for Hawke Sport Optics Vantage 2.5-10x50mm Rifle Scope 30mm Tube Fiber Optic Illumination Second Focal Plane:
| Manufacturer: | Hawke Sport Optics |
| Objective Lens Diameter: | 50 mm |
| Magnification: | 2.5 - 10 x |
| Reticle: | 1 MOA |
| Tube Diameter: | 40 mm |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Exit Pupil: | 5 - 20 mm |
| Illumination Color: | Red |
| Finish: | Matte |
| Field of View, Linear: | 12.6 - 50.4 ft at 100 yds |
| Eye Relief: | 3.5 in |
| Color: | Black |
| Weight: | 20.5 oz |
| Adjustment Click Value: | 1/4 MOA |
| Adjustment Type: | MOA |
| Parallax: | Fixed |
| Illumination Type: | Fiber Optics |
| Gun Type: | Rifle |
| Attachment Type: | Riflescope Ring |
Features of Hawke Sport Optics Vantage WA 30mm 2.5-10x50 IR L4a Rifle Scope
- Wide angle optical system
- 11 layer fully mult-coated optics
- Fixed parallax distance of 100 yards
- 30mm mono-tube chassis
- Glass etched reticle with red and green illumination
- Rheostat with 5 levels of brightness
- 1/4 MOA low profile turrets
- Nitrogen purged - water, shock and fog proof
Package Contents:
- Hawke Sport Optics Vantage 2.5-10x50mm Rifle Scope 30mm Tube Fiber Optic Illumination Second Focal Plane
- Removable zoom throw lever
- lens cloth
- lens covers