Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Reticle:
- 3 MOA
- Illumination Color:
- Red
- Red Dot Sights-Footprint:
- Not Applicable
Code: 67-RD-HSONN21-12104
MPN: 12104
UPC: 5054492121045
Product Info for Hawke Sport Optics Vantage 1x30mm Red Dot Sight w/ Weaver Rail
The Hawke Sport Optics Vantage 1x30mm Red Dot Sight w/ Weaver Rail is here at Opticsforyou.com and as usual we offer unbelievable prices $9.01 Off!![]()
Purchase your new Hawke Sport Optics Vantage 1x30mm Red Dot Sight w/ Weaver Rail from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
This high-quality red dot sight is designed to give you the edge you need in your next hunting or shooting adventure. With its sleek and durable construction, the Vantage is built to last and withstand any conditions you may encounter in the field. The Hawke Sport Optics Hawke Sport Optics Vantage 1x30mm Red Dot Sight w/ Weaver Rail offers a number of benefits to hunters and shooters looking for an edge. With its 1x magnification and 30mm objective lens, you'll be able to acquire targets quickly and easily, even at close ranges. The red dot reticle with 11 brightness settings means you'll be able to see your target clearly in any lighting conditions, from bright sunlight to low light.
The Weaver rail mount makes installation easy and quick, so you'll be up and running in no time. And the durable construction of the Vantage means it will hold up to the toughest environments, so you can focus on your shot, not your equipment.
Specifications for Hawke Sport Optics Vantage 1x30mm Red Dot Sight w/ Weaver Rail:
| Manufacturer: | Hawke Sport Optics |
| Color: | Black |
| Fabric/Material: | Aluminium |
| Magnification: | 1 x |
| Objective Lens Diameter: | 30 mm |
| Objective Window Size: | 30 mm |
| Reticle: | 3 MOA |
| Illumination Type: | LED |
| Illumination Color: | Red |
| Brightness Settings: | 11 |
| Adjustment Type: | MOA |
| Adjustment Click Value: | 1 MOA |
| Emitter Type: | Enclosed |
| Parallax: | Fixed |
| Optical Coating: | Fully Multi-Coated - 25 Layers |
| Battery Type: | CR2032 |
| Battery Quantity: | 1 |
| Weather Resistance: | Yes |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Gun Make: | Universal |
| Gun Model: | Universal |
| Length: | 3.8 in |
| Width: | 2.1 in |
| Height: | 2.3 in |
| Weight: | 230 g |
| Magnification Type: | Fixed |
| Red Dot Sights-Footprint: | Not Applicable |
| Mount Type: | Weaver |
| Gun Rail: | Weaver |
Features of Hawke Sport Optics Vantage 1x30mm Red Dot Sight w/ Weaver Rail
- 3 MOA red dot with 11 stage brightness control
- 25 layer multi-coated optics for maximum clarity
- Parallax error free from 10 yards
- Integrated mounts - ready straight from the box
- Ideal for use on pistols
- ARs and hunting rifles
- High quality aluminum construction.
Package Contents:
- Hawke Sport Optics Vantage 1x30mm Red Dot Sight w/ Weaver Rail
- Honeycomb Sunshade
- Lens Cover
- Installation Tool