Tap Tap to Zoom
The Hawke Sport Optics Vantage 1-8x24 30mm Tube LPVO WA Rifle Scope, Second Focal Plane is here at Opticsforyou.com and as usual we offer competitive prices Up to 10% Off!![]()
Purchase your new Hawke Sport Optics Vantage 1-8x24 30mm Tube LPVO WA Rifle Scope, Second Focal Plane from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Red and green illumination with 5 levels Wide angle optics 1/2 MOA capped turrets 30mm mono-tube chassis Supplied with lens covers and zoom lever Waterproof, shockproof and fog proof Hawke warranty
| Manufacturer: | Hawke Sport Optics |
| Objective Lens Diameter: | 24 mm |
| Magnification: | 1 - 8 x |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Exit Pupil: | 0.12 - 0.94 in |
| Field of View, Linear: | 14.4 - 115 ft at 100 yds |
| Field of View, Angle: | 2.7 - 21.7 degrees |
| Eye Relief: | 3.8 in |
| Color: | Black |
| Weight: | 16.5 oz |
| Adjustment Click Value: | 1/2 MOA |
| Length: | 10.5 in |
| Parallax: | Fixed |
| Optical Coating: | Multicoated |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | Yes |