Tap Tap to Zoom
Product Info for Hawke Sport Optics Vantage 1-4x20mm Rifle Scope, 1in Tube Second Focal Plane
The Hawke Sport Optics Vantage 1-4x20mm Rifle Scope, 1in Tube Second Focal Plane is here at Opticsforyou.com and as usual we offer great discounts !![]()
Purchase your new Hawke Sport Optics Vantage 1-4x20mm Rifle Scope, 1in Tube Second Focal Plane from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Specifically designed to be a lightweight turkey scope made with long eye relief, low-profile turrets, and a new clean reticle design.
Specifications for Hawke Sport Optics Vantage 1-4x20mm Rifle Scope, 1in Tube Second Focal Plane:
| Manufacturer: | Hawke Sport Optics |
| Objective Lens Diameter: | 56 mm |
| Magnification: | 4.5 - 27 x |
| Reticle: | LR2 |
| Tube Diameter: | 1 in |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Illumination Color: | Red |
| Eye Relief: | 4 in |
| Color: | Mossy Oak/Camo |
| Weight: | 11.7 oz |
| Adjustment Click Value: | 0.25 MOA |
| Adjustment Type: | MOA |
| Illumination Type: | Fiber Optics |
| Gun Type: | Rifle |
Features of Hawke Sport Optics Vantage 1-4x20mm Rifle Scope 1in Tube Second Focal Plane:
- Mossy Oak Greenleaf camo pattern
- 1 inch monotube chassis
- red/green illumination
- 4 inch long eye relief
- capped 1/2 MOA turrets
- 11 layer Multi-Coated optics
Package Contents:
- Hawke Sport Optics Vantage 1-4x20mm Rifle Scope 1in Tube Second Focal Plane
- Lens cloth
- lens covers