Tap Tap to Zoom
Product Info for Hawke Sport Optics Digital Control Reflex Red Dot Sight 3 MOA Dot
The Hawke Sport Optics Digital Control Reflex Red Dot Sight 3 MOA Dot is here at Opticsforyou.com and as usual we offer fantastic deals Up to 11% Off!![]()
Purchase your new Hawke Sport Optics Digital Control Reflex Red Dot Sight 3 MOA Dot from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Digital brightness levels. Single Piece Construction with Digital Control. Parallax error free from 10 yards, Ultra compact, Ideal for use on pistols, AR's and hunting rifles.
Specifications for Hawke Sport Optics Digital Control Reflex Red Dot Sight 3 MOA Dot:
| Manufacturer: | Hawke Sport Optics |
| Color: | Black |
| Fabric/Material: | Aluminum |
| Magnification: | 1 x |
| Reticle: | Micro Reflex 3 MOA Dot |
| Illumination Type: | LED |
| Illumination Color: | Red |
| Brightness Settings: | 8 |
| Eye Relief: | Unlimited |
| Adjustment Type: | MOA |
| Adjustment Click Value: | 1 MOA |
| Emitter Type: | Open |
| Parallax: | 10 yds |
| Optical Coating: | Fully Multi-Coated |
| Battery Type: | Lithium Ion |
| Battery Quantity: | 1 |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | No |
| Gun Make: | Universal |
| Gun Model: | Universal |
| Length: | 1.9 in |
| Width: | 1.1 in |
| Height: | 1.5 in |
| Weight: | 2.5 oz |
| Magnification Type: | Fixed |
| Red Dot Sights-Footprint: | Not Applicable |
| Mount Type: | Weaver |
| Attachment Type: | Weaver |
Features of Hawke Sport Optics Digital Control Reflex Red Dot Sight 3 MOA Dot
- Parallax error free from 10 yards
- Ultra compact
- Ideal for use on pistols
- AR's and hunting rifles
- Digital brightness levels
Package Contents:
- Hawke Sport Optics Digital Control Reflex Red Dot Sight 3 MOA Dot
- Cleaning Cloth
- Extra Screws