Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Reticle:
- 35 MOA Circle
- Illumination Color:
- Red
- Red Dot Sights-Footprint:
- Not Applicable
Code: 67-RD-HORRDS2WV-12145
MPN: 12145
UPC: 5054492121458
Product Info for Hawke Sport Optics Reflex Circle Wide View 35 MOA Red Dot Sight w/ Weaver Rail 1x
The Hawke Sport Optics Reflex Circle Wide View 35 MOA Red Dot Sight w/ Weaver Rail 1x is here at Opticsforyou.com and as usual we offer unbelievable prices $19.01 Off!![]()
Purchase your new Hawke Sport Optics Reflex Circle Wide View 35 MOA Red Dot Sight w/ Weaver Rail 1x from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Single Piece Construction with Digital Control. Parallax error free from 10 yards, Ultra compact, Ideal for use on pistols, AR's and hunting rifles, Digital brightness levels
Specifications for Hawke Sport Optics Reflex Circle Wide View 35 MOA Red Dot Sight w/ Weaver Rail 1x:
| Manufacturer: | Hawke Sport Optics |
| Color: | Black |
| Fabric/Material: | Aluminum |
| Magnification: | 1 x |
| Reticle: | 35 MOA Circle |
| Illumination Type: | LED |
| Illumination Color: | Red |
| Brightness Settings: | 8 |
| Adjustment Type: | MOA |
| Adjustment Click Value: | 1 MOA |
| Emitter Type: | Open |
| Optical Coating: | Fully Multi-Coated |
| Battery Type: | Stand Alone Lithium |
| Battery Quantity: | 1 |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Gun Make: | Universal |
| Gun Model: | Universal |
| Length: | 2.3 in |
| Width: | 1.5 in |
| Height: | 1.8 in |
| Weight: | 3 oz |
| Magnification Type: | Fixed |
| Red Dot Sights-Footprint: | Not Applicable |
| Mount Type: | Weaver |
| Gun Rail: | Weaver |
Features of Hawke Sport Optics Reflex Circle Wide View Red Dot Sight w/ Weaver Rail
- Parallax error free from 10 yards
- Ideal for use on pistols
- AR's and hunting rifles
- Ultra compact
- Digital brightness levels
Package Contents:
- Hawke Sport Optics Reflex Circle Wide View Red Dot Sight w/ Weaver Rail