Tap Tap to Zoom
- Color:
- Green
Code: 67-M5-TR8X42-35220
MPN: 35220
UPC: 5054492352203
Product Info for Hawke Sport Optics Nature Trek 8x42mm Monocular
The Hawke Sport Optics Nature Trek 8x42mm Monocular is here at Opticsforyou.com and as usual we offer great discounts $9.01 Off!![]()
Purchase your new Hawke Sport Optics Nature Trek 8x42mm Monocular from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
The Nature-Trek family has been sculpted to allow you to get closer to the environment wherever and however you travel. The range has been produced in a shock resistant polycarbonate waterproof body, providing a rugged yet lightweight package.
Specifications for Hawke Sport Optics Nature Trek 8x42mm Monocular:
| Manufacturer: | Hawke Sport Optics |
| Color: | Green |
| Magnification: | 8 x |
| Objective Lens Diameter: | 42 mm |
| Field of View, Linear: | 388 ft at 1000 yds |
| Field of View, Angle: | 7.4 degrees |
| Eye Relief: | 0.7 in |
| Weight: | 11.1 oz |
| Magnification Type: | Fixed |
Features of Hawke Sport Optics Nature Trek 8x42mm Monocular
- Compact monocular design - ideal for travel.
- Magnification: 8; Objective: 42
- Fully multi-coated optics to produce sharp images.
- Focus knob with 2 turns - close focus 6.6 ft.
- High resolution BAK-4 roof prism.
- Lightweight and durable rubber coated chassis.
- Stay-on lens covers.
- Twist-up eye cup with position stops for eye relief.
- Nitrogen purged - water and fog proof.
Package Contents:
- Hawke Sport Optics Nature Trek 8x42mm Monocular
- Carry Case
- Lanyard
- Lens Covers