Tap Tap to Zoom
- Color:
- Green
- Objective Lens Diameter:
- 70 mm
- Eye Relief:
- 13 - 18 mm
- Exit Pupil:
- 0.04 - 0.11 in
- Field of View, Linear:
- 42 - 84 ft at 1000 yds
- Field of View, Angle:
- 1.6 degrees
- ED Glass:
- No
- Scope Body Type:
- Angled
- Close Focus:
- 11.5 ft
- Length:
- 15 in
- Weight:
- 36.9 oz
- Finish:
- Anodized
- Condition:
- New
- Fabric/Material:
- Rubber
Code: 67-SS-EGHT-51101
MPN: 51101
UPC: 5054492511013
Product Info for Hawke Sport Optics Nature 24-72x70mm Spotting Scope Kits
The Hawke Sport Optics Nature 24-72x70mm Spotting Scope Kits is here at Opticsforyou.com and as usual we offer competitive prices $19.01 Off!![]()
Purchase your new Hawke Sport Optics Nature 24-72x70mm Spotting Scope Kits from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
The Hawke Sport Optics Nature 24-72x70 Spotting Scope Kit is an ideal beginners spotting scope kit. Hawke Sport Optics Nature 24-72x70 Spotting Scopes have fully multi-coated optics providing crisp, bright images. The Nature family of spotting scopes is designed to deliver years of functional use for the budget minded consumer, and offers a complete kit with a hard storage case, soft carry pouch and fully adjustable aluminum tripod. The Hawke Sport Optics Nature 24-72x70 Spotting Scope provides increased image detail at greater distances and is equipped with a twist-out sun shade.
Specifications for Hawke Sport Optics Nature 24-72x70mm Spotting Scope Kits:
| Manufacturer: | Hawke Sport Optics |
| Color: | Green |
| Magnification: | 24 - 72 x |
| Objective Lens Diameter: | 70 mm |
| Eye Relief: | 13 - 18 mm |
| Exit Pupil: | 0.04 - 0.11 in |
| Field of View, Linear: | 42 - 84 ft at 1000 yds |
| Field of View, Angle: | 1.6 degrees |
| Optical Coating: | Fully Multi-Coated |
| ED Glass: | No |
| Scope Body Type: | Angled |
| Close Focus: | 11.5 ft |
| Weather Resistance: | Yes |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Length: | 15 in |
| Weight: | 36.9 oz |
| Finish: | Anodized |
| Condition: | New |
| Fabric/Material: | Rubber |
| Magnification Type: | Variable |
Features of Hawke Sport Optics Nature 24-72x70mm Spotting Scope Kits
- Fully multi-coated optics to produce sharp images.
- Close focus - see detail from 23ft/7m.
- BK-7 porro prisms for intense color and contrast.
- Stay-on soft scope cover for maximum protection.
- Fold down eye cup and pull out sunshade.
- Supplied with adjustable mini tripod.
- Digi-scope compatible for use with your camera.
- Nitrogen purged water and fog proof.
Package Contents:
- Hawke Sport Optics Nature 24-72x70mm Spotting Scope Kits
- Hard Case
- Mini Tripod
- Scope Cover
- Lens Caps