Tap Tap to Zoom
- Color:
- Green
- Package Type:
- Box
Code: 67-BI-HSONN38-38012
MPN: 38012
UPC: 5054492380121
Product Info for Hawke Sport Optics Frontier HD X 10x42mm Roof Prism Binocular
The Hawke Sport Optics Frontier HD X 10x42mm Roof Prism Binocular is here at Opticsforyou.com and as usual we offer great prices and discounts $39.01 Off!![]()
Purchase your new Hawke Sport Optics Frontier HD X 10x42mm Roof Prism Binocular from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
The Hawke Sport Optics Frontier HD X 10x42 Binocular delivers exceptional views in nearly any environment. These Binoculars developed by Hawke Sport Optics features high-performance lens coatings and Dielectric Coated prisms that provide the highest light transmission possible for bright views throughout. This Hawke Sport Optics Frontier HD X 10x42mm Waterproof Binocular is housed in a magnesium alloy chassis that's incredibly tough yet lightweight. Pick up the Hawke Sport Optics Frontier HD X 10x42mm Waterproof Binocular to clearly spot targets on the hunting grounds.
Specifications for Hawke Sport Optics Frontier HD X 10x42mm Roof Prism Binocular:
| Manufacturer: | Hawke Sport Optics |
| Color: | Green |
| Magnification: | 10 x |
| Objective Lens Diameter: | 42 mm |
| Prism System: | Roof |
| Prism Material: | BAK-4 |
| Image Stabilizer: | No |
| Eye Relief: | 15 mm |
| Exit Pupil: | 4 mm |
| Field of View, Linear: | 336 ft at 100 yds |
| Field of View, Angle: | 6.4 degrees |
| Optical Coating: | Fully Multi-Coated |
| Binoculars Focus System: | Center Focus |
| Interpupillary Distance: | 55 - 74 mm |
| Close Focus: | 8.2 ft |
| Weather Resistance: | Yes |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Length: | 5.5 in, 4.2 in |
| Weight: | 705 g |
| Finish: | Rubber |
| Fabric/Material: | Magnesium Alloy Chassis |
| Package Type: | Box |
| Magnification Type: | Fixed |
| Fogproof: | Yes |
| Zoom: | No |
| Case: | Yes |
Features of Hawke Sport Optics Frontier HD X 10x42mm Roof Prism Binocular
- Dielectric coatings designed to increase light reflectivity
- Fully multi-coated optics produce sharp images
- Focus knob with 1.5 turn - close focus 6.6 ft
- High resolution phase corrected BAK-4 porro prisms
- Water repellent coating on objective lens
- Lightweight rubber coated magnesium alloy chassis
- Stay-on lens covers for maximum lens protection
- Replaceable twist-up eyecups with position stops
Package Contents:
- Hawke Sport Optics Frontier HD X 10x42mm Roof Prism Binocular
- Carry Case
- Neck Strap
- Harness Adaptors
- Lens Covers