Tap Tap to Zoom
Product Info for Hawke Sport Optics Frontier 30 1-10x24mm Rifle Scope 30mm Second Focal Plane
The Hawke Sport Optics Frontier 30 1-10x24mm Rifle Scope 30mm Second Focal Plane is here at Opticsforyou.com and as usual we offer fantastic discounts Up to $109.01 Off!![]()
Purchase your new Hawke Sport Optics Frontier 30 1-10x24mm Rifle Scope 30mm Second Focal Plane from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Frontier 30 FD 1-10x24 with Mil/MOA Fiber Dot Illuminated Reticle
Specifications for Hawke Sport Optics Frontier 30 1-10x24mm Rifle Scope 30mm Second Focal Plane:
| Manufacturer: | Hawke Sport Optics |
| Objective Lens Diameter: | 24 mm |
| Magnification: | 1 - 10 x |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Exit Pupil: | 0.09 - 0.94 in |
| Illumination Color: | Red |
| Field of View, Linear: | 116.3 - 11.6 ft at 1000 yds |
| Eye Relief: | 4 in |
| Color: | Black |
| Weight: | 19 oz |
| Parallax: | Fixed 100 yards |
| Gun Type: | Rifle |
Features of Hawke Sport Optics Frontier 30 1-10x24mm Rifle Scope 30mm Second Focal Plane
- Exposed Zero Lock 'n' Stop Turrets
- 30mm
- Fiber Dot Illumination
- Mil FD Reticle
- 1-10 Maginification
- 24mm Objective Lens.
Package Contents:
- Hawke Sport Optics Frontier 30 1-10x24mm Rifle Scope 30mm Second Focal Plane
- Professional metal flip-up covers
- Standard
- XL zoom magnification throw levers