Tap Tap to Zoom
- Color:
- Blue
Code: 67-RFB-HSEB3-36506
MPN: 36506
UPC: 5054492365067
Product Info for Hawke Sport Optics Endurance ED Marine 7x50mm Roof Prism Rangefinder Binoculars w/Compass
The Hawke Sport Optics Endurance ED Marine 7x50mm Roof Prism Rangefinder Binoculars w/Compass is here at Opticsforyou.com and as usual we offer great prices and discounts !![]()
Purchase your new Hawke Sport Optics Endurance ED Marine 7x50mm Roof Prism Rangefinder Binoculars w/Compass from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Hawke's System H5 optics provide crisp, clear and bright images with enhanced light transmission. ED glass is utilized to reduce color finging. Fully multi-coated lenses provide high resolution images. Effortless focusing and impressive field of view. Advanced BAK-4 roof prisms. Lightweight.
Specifications for Hawke Sport Optics Endurance ED Marine 7x50mm Roof Prism Rangefinder Binoculars w/Compass:
| Manufacturer: | Hawke Sport Optics |
| Magnification: | 7 x |
| Objective Lens Diameter: | 50 mm |
| Color: | Blue |
| Rangefinder Application: | Marine |
| Weight: | 32.3 oz |
| Width: | 5.3 in |
| Length: | 6.9 in |
| Optical Coating: | Fully Multi-Coated |
| Eye Relief: | 0.83 in |
| Field of View, Linear: | 367 ft at 1000 yds |
| Exit Pupil: | 0.3 in |
| Interpupillary Distance: | 55 - 75 mm |
| Weather Resistance: | Yes |
| Finish: | Matte |
| Prism Material: | BAK4 |
| Image Stabilizer: | No |
| Prism System: | Roof |
| Magnification Type: | Fixed |
| Field of View, Angle: | 7 degrees |
| Close Focus: | 8.2 ft |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Binoculars Focus System: | Center Focus |
| Package Type: | Box |
Features of Hawke Sport Optics Endurance ED Marine 7x50mm Roof Prism Rangefinder Binoculars w/Compass
- Built-in rangefinding reticle and compass
- 7x magnification
- perfect for marine applications
- Extra-low dispersion (ED) glass
- Fully multi-coated lenses
- Phase corrected BAK-4 prisms
- Waterproof and fog proof
- Precision focus control
- Twist-up eyepieces
- Stay-on lens covers
- Protective carry case.
Package Contents:
- Hawke Sport Optics Endurance ED Marine 7x50mm Roof Prism Rangefinder Binoculars w/Compass
- Floating Neck Strap
- Standard Neck Strap
- Protective Carry
- Storage Case
- Soft Carry Pouch
- Lens Cloth w/ Holder
- Carry Case Strap
- Stay-on Lens Objective Covers
- Ocular Lens Covers