Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Objective Lens Diameter:
- 68 mm
- Eye Relief:
- 0.8 in
- Exit Pupil:
- 0.04 - 0.13 in
- Field of View, Linear:
- 108 - 60 ft at 1000 yds, 108 - 108 ft at 1000 yds
- Field of View, Angle:
- 2.1 degrees
- Scope Body Type:
- Angled
- Close Focus:
- 16.4 ft
- Length:
- 15.9 in
- Weight:
- 52.7 oz
- Finish:
- Matte
- Fabric/Material:
- Rubber
Code: 67-SS-ED20SS-56201
MPN: 56201
UPC: 5054492562015
Product Info for Hawke Sport Optics Endurance ED 20-60x68mm Spotting Scope
The Hawke Sport Optics Endurance ED 20-60x68mm Spotting Scope is here at Opticsforyou.com and as usual we offer fantastic discounts $79.01 Off!![]()
Purchase your new Hawke Sport Optics Endurance ED 20-60x68mm Spotting Scope from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Endurance ED 20-60x68 Spotting Scope
Specifications for Hawke Sport Optics Endurance ED 20-60x68mm Spotting Scope:
| Manufacturer: | Hawke Sport Optics |
| Color: | Black |
| Magnification: | 20 - 60 x |
| Objective Lens Diameter: | 68 mm |
| Eye Relief: | 0.8 in |
| Exit Pupil: | 0.04 - 0.13 in |
| Field of View, Linear: | 108 - 108 ft at 1000 yds, 108 - 60 ft at 1000 yds |
| Field of View, Angle: | 2.1 degrees |
| Optical Coating: | Fully Multi-Coated |
| Scope Body Type: | Angled |
| Close Focus: | 16.4 ft |
| Weather Resistance: | Yes |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Length: | 15.9 in |
| Weight: | 52.7 oz |
| Finish: | Matte |
| Fabric/Material: | Rubber |
Features of Hawke Sport Optics Endurance ED 20-60x68mm Spotting Scope
- ED Glass
- Dielectric Coating
Package Contents:
- Hawke Sport Optics Endurance ED 20-60x68mm Spotting Scope
- Lens covers
- cleaning cloth
- stay-on soft case