Tap Tap to Zoom
Product Info for Hawke Sport Optics Endurance ED 13-39x50mm Spotting Scope
The Hawke Sport Optics Endurance ED 13-39x50mm Spotting Scope is here at Opticsforyou.com and as usual we offer unbelievable prices and discounts Up to 18% Off!![]()
Purchase your new Hawke Sport Optics Endurance ED 13-39x50mm Spotting Scope from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Whether your interest is in sports, bird watching or wildlife, Endurance spotting scopes are sure to provide the performance you demand for years to come.
Specifications for Hawke Sport Optics Endurance ED 13-39x50mm Spotting Scope:
| Manufacturer: | Hawke Sport Optics |
| Color: | Green |
| Magnification: | 13 - 39 x |
| Objective Lens Diameter: | 50 mm |
| Eye Relief: | 0.8 in |
| Exit Pupil: | 0.05 - 0.15 in |
| Field of View, Linear: | 171 - 90 ft at 1000 yds, 90 - 171 ft at 1000 yds |
| Field of View, Angle: | 4.5 degrees |
| Optical Coating: | Fully Multi-Coated |
| Scope Body Type: | Angled |
| Close Focus: | 8.2 ft |
| Weather Resistance: | Yes |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Length: | 10.6 in |
| Weight: | 29.3 oz |
| Finish: | Matte |
| Fabric/Material: | Rubber |
Features of Hawke Sport Optics Endurance ED 13-39x50mm Spotting Scope
- Ultra compact and lightweight construction.
- Extra-low dispersion glass for optimum clarity.
- Dielectric coatings designed to increase light refectivity.
- Fully multi-coated optics to produce sharp images.
- Close focus - see detail from 8.2 ft.
- BAK-4 porro prisms for intense color and contrast.
- Dual focus knob to achieve ultra fine focusing.
- Stay-on soft scope cover.
- Twist-up eye cup and pull out sunshade.
- Nitrogen purged - water and fog proof.
Package Contents:
- Hawke Sport Optics Endurance ED 13-39x50mm Spotting Scope
- Zoom Eyepiece
- Scope Cover
- Lens Caps