Tap Tap to Zoom
- Reticle:
- LR2
- Tube Diameter:
- 30 mm
- Reticle Focal Plane:
- Second Focal Plane (SFP)
- Illumination Color:
- Red
- Color:
- Black
- Weight:
- 22.3 oz
- Adjustment Click Value:
- 1/4 MOA
- Adjustment Type:
- MOA
- Illumination Type:
- Fiber Optics
Code: 67-RS-HSO06RF-16440
MPN: 16440
UPC: 5054492164400
Product Info for Hawke Sport Optics Endurance 30 WA Riflescope 4.5-27x56mm
The Hawke Sport Optics Endurance 30 WA Riflescope 4.5-27x56mm is here at Opticsforyou.com and as usual we offer fantastic discounts 10% Off!![]()
Purchase your new Hawke Sport Optics Endurance 30 WA Riflescope 4.5-27x56mm from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Endurance 30 WA Riflescope 4.527x56 SF- LR2 Fiber Dot
Specifications for Hawke Sport Optics Endurance 30 WA Riflescope 4.5-27x56mm:
| Manufacturer: | Hawke Sport Optics |
| Objective Lens Diameter: | 50 mm |
| Magnification: | 3 - 18 x |
| Reticle: | LR2 |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Illumination Color: | Red |
| Eye Relief: | 4 in |
| Color: | Black |
| Weight: | 22.3 oz |
| Adjustment Click Value: | 1/4 MOA |
| Adjustment Type: | MOA |
| Illumination Type: | Fiber Optics |
| Gun Type: | Rifle |
Features of Hawke Sport Optics Endurance 30 WA Riflescope 4.5-27x56mm
- Wide angle optical system
- 18 layer fully mult-coated optics
- Fixed parallax distance of 100 yards
- 30mm mono-tube chassis
- Glass etched reticle with red Fiber Optic illumination
- Rheostat with 11 levels of brightness
- 1/4 MOA low profile turrets
- Nitrogen purged - water
- shock and fog proof.
Package Contents:
- Hawke Sport Optics Endurance 30 WA Riflescope 4.5-27x56mm
- 4 inch sunshade and lens covers