Tap Tap to Zoom
- Reticle:
- LR2
- Tube Diameter:
- 30 mm
- Reticle Focal Plane:
- Second Focal Plane (SFP)
- Illumination Color:
- Red
- Color:
- Black
- Weight:
- 20.3 oz
- Adjustment Click Value:
- 1/4 MOA
- Adjustment Type:
- MOA
- Illumination Type:
- Fiber Optics
Code: 67-RS-HSO03RF-16415
MPN: 16415
UPC: 5054492164158
Product Info for Hawke Sport Optics Endurance 30 WA Riflescope 2-12x50mm
The Hawke Sport Optics Endurance 30 WA Riflescope 2-12x50mm is here at Opticsforyou.com and as usual we offer great prices and discounts $69.01 Off!![]()
Purchase your new Hawke Sport Optics Endurance 30 WA Riflescope 2-12x50mm from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Endurance 30 WA Riflescope 212x50 - LR2 Fiber Dot
Specifications for Hawke Sport Optics Endurance 30 WA Riflescope 2-12x50mm:
| Manufacturer: | Hawke Sport Optics |
| Objective Lens Diameter: | 44 mm |
| Magnification: | 1.7 - 10 x |
| Reticle: | LR2 |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Illumination Color: | Red |
| Eye Relief: | 4 in |
| Color: | Black |
| Weight: | 20.3 oz |
| Adjustment Click Value: | 1/4 MOA |
| Adjustment Type: | MOA |
| Illumination Type: | Fiber Optics |
| Gun Type: | Rifle |
Features of Hawke Sport Optics Endurance 30 WA Riflescope 2-12x50mm
- Wide angle optical system
- 18 layer fully mult-coated optics
- Fixed parallax distance of 100 yards
- 30mm mono-tube chassis
- Glass etched reticle with red Fiber Optic illumination
- Rheostat with 11 levels of brightness
- 1/4 MOA low profile turrets
- Nitrogen purged - water
- shock and fog proof.
Package Contents:
- Hawke Sport Optics Endurance 30 WA Riflescope 2-12x50mm
- 4 inch sunshade and lens covers