Tap Tap to Zoom
- Reticle:
- L4A Dot
- Tube Diameter:
- 30 mm
- Reticle Focal Plane:
- Second Focal Plane (SFP)
- Illumination Color:
- Red
- Color:
- Black
- Weight:
- 16.2 oz
- Adjustment Click Value:
- 0.5 MOA
- Adjustment Type:
- MOA
- Illumination Type:
- Fiber Optics
Code: 67-RS-HSO02RF-16412
MPN: 16412
UPC: 5054492164127
Product Info for Hawke Sport Optics Endurance 30 WA 1.7-10x44mm Rifle scope
The Hawke Sport Optics Endurance 30 WA 1.7-10x44mm Rifle scope is here at Opticsforyou.com and as usual we offer unbelievable prices and discounts 10% Off!![]()
Purchase your new Hawke Sport Optics Endurance 30 WA 1.7-10x44mm Rifle scope from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Endurance 30 WA Riflescope 1.710x44 - L4A Fiber Dot
Specifications for Hawke Sport Optics Endurance 30 WA 1.7-10x44mm Rifle scope:
| Manufacturer: | Hawke Sport Optics |
| Objective Lens Diameter: | 24 mm |
| Magnification: | 1 - 6 x |
| Reticle: | L4A Dot |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Illumination Color: | Red |
| Eye Relief: | 4 in |
| Color: | Black |
| Weight: | 16.2 oz |
| Adjustment Click Value: | 0.5 MOA |
| Adjustment Type: | MOA |
| Illumination Type: | Fiber Optics |
| Gun Type: | Rifle |
Features of Hawke Sport Optics Endurance 30 WA 1.7-10x44mm Rifle scope
- Wide angle optical system
- 18 layer fully mult-coated optics
- Fixed parallax distance of 100 yards
- 30mm mono-tube chassis
- Glass etched reticle with red Fiber Optic illumination
- Rheostat with 11 levels of brightness
- 1/4 MOA low profile turrets
- Nitrogen purged - water
- shock and fog proof.
Package Contents:
- Hawke Sport Optics Endurance 30 WA 1.7-10x44mm Rifle scope
- 4 inch sunshade and lens covers