Tap Tap to Zoom
Buy Together and Save
Product Info for Hawke Sport Optics Endurance RD 1x30mm 3 MOA Dot Red Dot Sight
The Hawke Sport Optics Endurance RD 1x30mm 3 MOA Dot Red Dot Sight is here at Opticsforyou.com and as usual we offer unbelievable prices Up to $19.01 Off!![]()
Purchase your new Hawke Sport Optics Endurance RD 1x30mm 3 MOA Dot Red Dot Sight from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Endurance RD 1x30. Monotube Red Dot with Digital Control. Parallax error free from 10 yards, Ultra compact, Ideal for use on pistols, AR's and hunting rifles, Digital brightness levels
Specifications for Hawke Sport Optics Endurance RD 1x30mm 3 MOA Dot Red Dot Sight:
| Manufacturer: | Hawke Sport Optics |
| Color: | Black |
| Fabric/Material: | Aluminum |
| Magnification: | 1 x |
| Objective Lens Diameter: | 30 mm |
| Objective Window Size: | 30 mm |
| Reticle: | Micro Reflex 3 MOA Dot |
| Illumination Type: | LED |
| Brightness Settings: | 8 |
| Eye Relief: | Unlimited |
| Adjustment Type: | MOA |
| Adjustment Click Value: | 1 MOA |
| Emitter Type: | Enclosed |
| Parallax: | 10 yds |
| Optical Coating: | Fully Multi-Coated |
| Battery Type: | Lithium Ion |
| Battery Quantity: | 1 |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | Yes |
| Gun Make: | Universal |
| Gun Model: | Universal |
| Length: | 3.5 in |
| Width: | 2.1 in |
| Height: | 2.5 - 3 in |
| Weight: | 8.5 oz |
| Condition: | New |
| Magnification Type: | Fixed |
| Quantity: | 1 |
| Red Dot Sights-Footprint: | Not Applicable |
| Mount Type: | Weaver |
| Attachment Type: | Weaver |
Features of Hawke Sport Optics Endurance RD 1x30mm 3 MOA Dot Red Dot Sight
- Parallax error free from 10 yards
- Ultra compact
- Digital brightness levels
- Ideal for use on pistols
- AR's and hunting rifles
Package Contents:
- Hawke Sport Optics Endurance RD 1x30mm 3 MOA Dot Red Dot Sight
- High Quick Release
- Low-Profile Weaver Mounts
- Cleaning Cloth