Tap Tap to Zoom
- Reticle:
- AMX IR
- Tube Diameter:
- 30 mm
- Reticle Focal Plane:
- Second Focal Plane (SFP)
- Illumination Color:
- Red
- Finish:
- Matte
- Color:
- Black
- Weight:
- 670 g
- Adjustment Click Value:
- 0.1 Mil Rad
- Adjustment Type:
- Mil Rad
- Parallax:
- Side Focus
- Illumination Type:
- LED
- Condition:
- New
Code: 67-RS-HSONN18-13220
MPN: 13220
UPC: 5054492132201
Product Info for Hawke Sport Optics Airmax 30 6-24x50mm Compact Rifle Scope 30mm Tube Second Focal Plane
The Hawke Sport Optics Airmax 30 6-24x50mm Compact Rifle Scope 30mm Tube Second Focal Plane is here at Opticsforyou.com and as usual we offer unbelievable prices 12% Off!![]()
Purchase your new Hawke Sport Optics Airmax 30 6-24x50mm Compact Rifle Scope 30mm Tube Second Focal Plane from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
The new Airmx 30SF 6-24x50 Compact incorporate a shorter optical system, making them ideal for bull pup and forward loading air rifles.
Specifications for Hawke Sport Optics Airmax 30 6-24x50mm Compact Rifle Scope 30mm Tube Second Focal Plane:
| Manufacturer: | Hawke Sport Optics |
| Objective Lens Diameter: | 50 mm |
| Magnification: | 6 - 24 x |
| Reticle: | AMX IR |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Exit Pupil: | 2.1 - 8.3 mm |
| Illumination Color: | Red |
| Finish: | Matte |
| Field of View, Linear: | 21.9 - 5.5 ft at 100 yds |
| Eye Relief: | 76 mm |
| Color: | Black |
| Weight: | 670 g |
| Adjustment Click Value: | 0.1 Mil Rad |
| Length: | 329 mm |
| Adjustment Type: | Mil Rad |
| Parallax: | Side Focus |
| Illumination Type: | LED |
| Battery Type: | CR2032 |
| Fabric/Material: | Aluminum |
| Adjustment Range: | 16 Mil Rad |
| Focus Range: | 10 yds to infinity |
| Lens Material: | Glass |
| Optical Coating: | Fully Multi-Coated |
| Brightness Settings: | 6 |
| Weather Resistance: | Yes |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | Yes |
| Battery Quantity: | 1 |
| Package Type: | Box |
| Magnification Type: | Variable |
| Condition: | New |
| Attachment Type: | Riflescope Ring |
Features of Hawke Sport Optics Airmax 30 6-24x50mm Compact Rifle Scope 30mm Tube Second Focal Plane
- Wide angle optical system ideal for varmint/airgun
- Lighweight and compact contruction - short eye relief
- 16 layer fully multi-coated optics
- Side Focus control for parallax adjustment to infinity
- 30mm mono-tube chassis for superior strength
- Glass etched reticle with red illumination
- 6 levels of brightness with off positions in between
- 1/10 MRAD capped
- resettable target turrets
- Fast focus eyebell and high torque zoom ring.
Package Contents:
- Hawke Sport Optics Airmax 30 6-24x50mm Compact Rifle Scope 30mm Tube Second Focal Plane
- Sidewheel
- Lens Covers